22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίκες με ελληνικό χρώμα στην Ισπανία (Vids)

Μεγάλο ελληνικό ενδιαφέρον είχαν οι πρωινοί αγώνες στην Ισπανία. Με την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα του Θανάση Αντετοκούνμπο υπό το βλέμμα του Γιάννη, αλλά και του Κώστα να υποδέχεται τη Βαλένθια, την Ιμπεροστάρ Τενερίφε του Γιώργου Μπόγρη την πρώην του ομάδα, την Μπιλμπάο, την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα, του Στράτου Περπέρογλου και του Αλέξανδρου Βεζένκοφ την Φουενλαμπράδα, τη Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη να "δοκιμάζεται" στην Γκραν Κανάρια. Ο πέμπτος αγώνας έκρινε την παραμονή της Μπανταλόνα, απέναντι στην Μανρέσα.

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε επιβλήθηκε 80-76 με τον Μπόγρη να έχει 10 πόντους (4/5, 2/4), 4 ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος σε 26'42'' και για μία ακόμη φορά πολύ καλές άμυνες.

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα πήρε τη νίκη με 89-84 από τη Βαλένθια με τον Αντετοκούνμπο να έχει 8 πόντους (4/6, 0/1), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα, 1 λάθος σε 19'13''.

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 87-53. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε σε 22'53'' 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ σε 28'39'' είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος.

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Βαλένθια 89-84

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Μετά το πρώτο ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (23-24), η Ανδόρρα ξέφυγε με πολύ καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ, για να φτάσει στο επιμέρους 13-2 (36-26) και να διαμορφωθεί το 40-26 (27'). Η Βαλένθια έχει μάθει να παλεύει και το έκανε ως το τέλος όπως δείχνει και το 78-77 (35'20'').

Η ομάδα του Θανάση Αντετοκούνμπο άντεξε όμως και πήρε τη νίκη με το 89-84 που της δίνει το ξεκάθαρο προβάδισμα στην προσπάθειά της για παρουσία στα playoffs του πρωταθλήματος.

Ιμπεροστάρ Τενερίφε-Μπιλμπάο 80-76

Συναρπαστικό ήταν σε όλη του την εξέλιξη το παιχνίδι στην Τενερίφη. Η ομάδα του Μπόγρη ήταν αυτή που στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη. Η Μπιλμπάο μετέτρεψε στο 31-36 σε 35-40, αλλά η μάχη συνεχίστηκε ως το φινάλε. Ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 11 πόντων (70-59, 36') οι Βάσκοι επέστρεψαν με τον Άλεξ Μουμπρού σε πρώτο πλάνο, έφτασαν να μειώσουν στους δύο πόντους στο 39' (78-76), αλλά η νίκη έμεινε στα χέρια της Τενερίφης με το τελικό 80-76 χάρη σε 2/2 βολές από τον Ροντρίγκο Σαν Μιγέλ.

Μπαρτσελόνα-Φουενλαμπράδα 87-53

Οι δύο ομάδες βάδισαν "δίπλα δίπλα" μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Και πολλοί περίμεναν πως θα έβλεπαν ντέρμπι στην Βαρκελώνη. Η Μπαρτσελόνα όμως τους διέψευσε, έχτισε μια διαφορά της τάξης των 20 πόντων και έφτασε χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα τελικά στη νίκη επί της Φουενλαμπράδα.

Μπανταλόνα-Μανρέσα 100-66

Η Μπανταλόνα εξασφάλισε την παραμονή της με.... κατοστάρα επί της Μανρέσα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν αγχώθηκε καθόλου. Από την αρχή ως το τέλος είχε τον έλεγχο για να φτάσει και στην τελική επικράτηση, που σημαίνει πως θα είναι στηνACB και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Γκραν Κανάρια- Μούρθια 74-64

Παρά το καλό ξεκίνημα της Μούρθια που έφτασε στο 10-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη με το τελικό 74-64, κάνοντας την αντεπίθεσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 20-10. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο που "παγίδευσε" την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη για να φτάσει στο 21-7, που ουσιαστικά έδωσε πρόωρο τέλος στην αναμέρηση.