20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μυθικός Γκρέι, θρίαμβος Περιστερίου (vids)

Ενα Περιστέρι να το πιεις στο ποτήρι, ένας Στίβεν Γκρέι... δώστε μου μάτια να τον βλέπω και ένα ποσοστό στα τρίποντα που θέλει ψάξιμο αν έχει προηγούμενο από ομάδα σε εκτός έδρας ματς, συνέθεσαν τον θρίαμβο της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου στην πρεμιέρα της στο BCL, με 106-88 στη Λιθουανία επί της Ρίτας Βίλνιους. Ο αμερικανός ήταν ο μαέστρος της τρίποντης συμφωνίας που εκτέλεσε με ζηλευτή ακρίβεια το Περιστέρι αφού ο ίδιος είχε 10/13 και συνολικό απολογισμό 39 πόντων!

Το Περιστέρι έκανε ένα απολαυστικό πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΜακΛιν να σκοράρει τους πρώτους επτά πόντους για το 2-7 και τον Γκρέι να παίρνει τη σκυτάλη. Με έναν φρενήρη ρυθμό που σάστισε τους Λιθουανούς, το Περιστέρι στο 7' ήταν στο +11, 10-21 με τον Γκρέι να έχει 9 πόντους και 4 ασίστ, η Ρίτας κρατιόταν με τα εύστοχα τρίποντα του Γκριτιζούνας και το δεκάλεπτο έληξε με 22-27 και τους γηπεδούχους να έχουν σκοράρει 6/11 τρίποντα!

Η «αφύπνιση» των ΜακΚάλαφ και Τζάκσον έδωσε πλουραλισμό στην Ρίτας και ισορροπία στο παιχνίδι, ταυτόχρονα πιέστηκε περισσότερο και ο Γκρέι και οι Λιθουανοί σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά και στο 24' προσπέρασαν με 39-36.

Η ροή του αγώνα φάνηκε να πηγαίνει προς τους γηπεδούχους που στο 17'30'' πήγαν στο +7, 48-41, αλλά το Περιστέρι με τον Βασιλόπουλο να ηρεμεί το παιχνίδι αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 48-48 στο 19' και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με 51-51 και τον Στίβεν Γκρέι να έχει σκοράρει ήδη 19 πόντους!

Ο εκπληκτικός αμερικανός σκόρερ συνέχιζε το σερί του και το Περιστέρι στο 27' είχε φτάσει στο αδιανόητο 13/21 τρίποντα, ο ίδιος τους 25 πόντους και το σκορ στο 61-71! Στο 28' το Περιστέρι πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του με 12 πόντους, 64-76 και το 71-80 του 30ου λεπτού το κρατούσε σε θέση οδηγού.

Η Ρίτας δεν είχε άλλο όπλο από το να πιέσει ψηλά και το έκανε από νωρίς, όμως, ο Γκρέι με δύο συνεχόμενες τρίποντες «βόμβες» σε καθοριστικό σημείο στα μέσα της περιόδου έκανε το 81-90 και έδειξε ποιος ήταν το αφεντικό και θα ήταν μέχρι τέλους.

ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ: Ο Στίβεν Γκρέι έχει κάνει πολλές αποδοτικές επιθετικές εμφανίσεις στην καριέρα του, όμως απόψε στη Λιθουανία έκανε... την εμφάνιση της καριέρας του. Ηταν από άλλον πλανήτη και ο απολογισμός των 39 πόντων με 10/13 τρίποντα,  ίσως δεν αρκεί για να περιγράψει όσα έκανε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οταν εκτός έδρας σουτάρεις με 18/30 τρίποντα(!) και μοιράζεις 27 ασίστ, τότε και θα κερδίσεις και τους 100 πόντους θα ξεπεράσεις, γιατί το μπάσκετ ορισμένες φορές είναι πολύ απλό άθλημα...