20.3 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπρέικ πρόκρισης σε «νεκρό» χρόνο για την Ούνικς του Πρίφτη

Η Ούνικς Καζάν κινδύνευσε στην έδρα της Νίζνι Νόβγκοροντ για δεύτερη ήττα, αλλά νίκησε στην παράταση με 95-94 κι έκανε το 2-1 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της VTB League.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά χάρη σ' ένα καλάθι του Μέλβιν Έτζιμ στο τέλος της παράτασης πήρε τη νίκη και πλέον χρειάζεται άλλη μία στο γήπεδό της, ούτως ώστε να εξασφαλίσει και την πρόκριση στην τετράδα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στα 45 λεπτά. Μάλιστα στην τελευταία φάση της παράτασης, ο Τζαμάρ Σμιθ πήρε την ευθύνη αλλά αστόχησε, ο Έτζιμ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και... πέταξε την μπάλα η οποία με... ορειβατικό τρόπο κατέληξε στο καλάθι της Νίζνι.

Ο σκόρερ του νικητήριου καλαθιού ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 21 πόντους, ενώ είκοσι πρόσθεσε ο Σμιθ και 18 ο Εντούρ. Για τους ηττημένους, ο Στέφαν Γέλοβατς πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Πετρ Γκουμπάνοφ πρόσθεσε είκοσι, αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετοί.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.