28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

“Μπλαουγκράνα” αντεπίθεση για οκτάδα

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη απέναντι στην Αναντολου Εφές, επικρατώντας με 80-65 . Οι "μπλαουγκράνα" κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι από το -17 και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, διασφαλίζοντας έτσι άλλη μία "αντίδραση" μετά το σερί αρνητικών αποτελεσμάτων.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυνατά και κράτησε ένα αρχικό προβάδισμα για δύο λεπτά. Πολύ νωρίς ωστόσο η Εφές απάντησε και πέρασε μπροστά στο σκορ (5-8, 2'). Με έναν εξαιρετικό Κρις Σίνγκλετον, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, φέρντοντας το παιχνίδι στον πόντο από το -7 (23-24, 9'). Το τελικό 23-29 της περιόδου διαμόρφωσε ο Μπροκ Μοτούμ με εύστοχο σουτ δύο πόντων. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η ψαλίδα άρχισε να μεγαλώνει για την Εφές, που κατάφερε να προηγηθεί και με 14 πόντους (28-42, 15'). Μίσιτς, Μπομπουά και Μοτούμ έδωσαν στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν την ώθηση που χρειάστηκε για να κλείσει το ημίχρονο στο 39-50.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, η Μπαρτσελόνα φάνηκε να "σοβαρεύεται" και να μειώνει τη διαφορά της μέσα από δυνατή άμυνα. Όχι μόνο ανέτρεψε τη διαφορά  και να ισοφαρίσει την Εφές αλλά και να περάσει μπροστά (56-55, 39'). Το τελικό 59-57 της περιόδου διαμόρφωσε ο Τιμπόρ Πλάις με εύστοχο σουτ δύο πόντων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν τον καλό τους ρυθμού και διατήρησαν τη διαφορά τους την οποία μάλιστα έφτασε στο +10 (71-61, 35'). Το τελικό 80-65 διαμόρφωσε ο Οριόλα με εύστοχο σουτ δύο πόντων.

Δεκάλεπτα: 23-29, 39-50, 59-57, 80-65

ΚΡΙΣ ΕΣΥ ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ:

Πρωταγωνιστής στη μεγάλη ανατροπή της Μπαρτσελόνα από το -17, δεν ήταν άλλος από τον Κρις Σίνγκλετον. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ήταν καθοριστικός στην νίκη των "μπλαουγκράνα" σημειώνοντας 13 ριμπάουντ ενώ την ίδια στιφμή είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Η Εφές έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο κατορθώνοντας να διαμορφώσει μεγάλη διαφορά απέναντι στην Μπαρτσελόνα, σκοράροντας μάλιστα 50 πόντους, ενώ την ίδια στιγμή είχε 13 ασίστ και 9/16 τρίποντα. Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ήταν πολύ διαφορετικό για τους Τούρκους, αφού στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο σκόραραν μόλις 15 πόντους, και είχαν 5 ασίστ ενώ παράλληλα 0/13 τρίποντα.