22.8 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Μπασκόνια για… σουπερκούπα!

Ο Κάιλ Κούριτς αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο του αγώνα και η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την επική ανατροπή. Η Μπασκόνια νίκησε με 79-76 στον πρώτο ημιτελικό του ισπανικού Supercopa και περιμένει τον νικητή του άλλου ημιτελικού μεταξύ Ρεάλ και Ομπραντόιρο για να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό.

Η Μπασκόνια πήγε να χάσει ένα παιχνίδι, που μέχρι το 25' φαινόταν ότι ήταν όλο δικό της. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν το δικό τους "ζεστό" χέρι, την υπεροχή τους στα ριμπάουντ και την αστοχία και τις κακές επιλογές της Μπαρτσελόνα και με πρωταγωνιστή τον Γκαρίνο ξέφυγαν με 49-34 στο ημίχρονο.

Και καθώς οι Σιλντς προστέθηκε στην εξίσωση ως μία ακόμα αξιόπιστη επιθετική λύση, η Μπασκόνια προηγήθηκε με 60-40 στο 25' δείχνοντας ότι θα έκανε... πάρτι. Κάτι οι αλλαγές του Μαρτίνεθ, όμως, κάτι η θεαματική βελτίωση στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, το παιχνίδι άρχισε σιγά σιγά να γυρίζει.

Ο Ερτέλ έκανε πολύ καλή δουλειά στην παραγωγή φάσεων, παίκτες όπως ο Οριόλα, ο Σμιτς και ο Μπλάζιτς έδωσαν επιθετικές λύσεις και στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε μειωθεί στο μισό (66-56). Και με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον και του Κούριτς η Μπάρτσα πλησίασε στο 37' σε απόσταση αναπνοής (72-73). Κάπου εκεί εμφανίστηκε στο παιχνίδι ο... αόρατος μέχρι εκείνη τη στιγμή Σενγκέλια και σε συνεργασία με τον Γκρέιντζερ πήγαν τη διαφορά ξανά στους 7 (79-72) ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε, όμως η Μπαρτσελόνα είχε κι άλλη ζωή.

Με Πάνγκος και Κούριτς μείωσε 76-79 και 15'' πριν από το τέλος ο Σίνγκλετον με μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Σιλντς, έδωσε μια τελευταία ευκαιρία για την ισοφάριση. Η Μπασκόνια δεν έκανε φάουλ, ο κορυφαίος παίκτης της Μπάρτσα, Κάιλ Κούριτς, ανέλαβε να σουτάρει το τρίποντο, αλλά το έχασε. Κι η Μπασκόνια πήγε τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 34-49, 56-66, 76-79

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σίνγκλετον 6(2), Μπλάζιτς 3, Ερτέλ, Κλαβέρ 13(1), Τόμιτς 9, Πάνγκος 10(2), Σμιτς 9(1), Πουστόβι, Οριόλα 8, Κούριτς 16(3), Φοντ 2.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Φόιτμαν 5(1), Τζάνινγκ 6(2), Γκρέιντζερ 8, Πουαριέ 10, Σιλντς 13(1), Βιλντόθα, Χουέρτας 6, Ντιοπ 5, Γκαρίνο 16(4), Χίλιαρντ 3(1), Σενγκέλια 7(1).