21.3 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

“Μπαμ” της Τενερίφης στην Βαρκελώνη, ήττα για Βαλένθια (pics,vids)

Σπουδαία νίκη επί της Μπαρτσελόνα πήρε η Τενερίφη, κερδίζοντας 93-91 στην παράταση τους Καταλανούς στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πέτυχε έναν θρίαμβο και πάρα την ισοφάριση στα 44" με τις βολές του Ναβάρο κατάφερε να φύγει με το μεγάλο διπλό από την Βαρκελώνη.

Ο Πονίτκα έφτασε σε double-double με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Αμπρομάιτις πέτυχε 17 πόντους, ενώ στο ντεμπούτο του ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε σχεδόν 22 λεπτά. Για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ναβάρο με 22 πόντους, με τον Σάντερς να προσθέτει 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-38, 60-58, 77-77 (κ.α.), 91-93

Με την «Μπάρτσα», την τρίτη της ήττα υπέστη και η πρωταθλήτρια Βαλένθια, που έχασε 73-71 από την Εστουδιάντες. Μπράουντ και Σάτον έιχαν από 15 πόντους για τους νικητές ενώ στην άλλη μεριά ο Πλάις σημείωσε 21 πόντους και κατέβασε 12 ριμπάουντ. Χαμηλά έμεινε ο Γκριν, σκοράροντας 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-39, 50-56, 73-71