22.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μπάγερν – Αρμάνι 85-82: Ζωντανοί οι Γερμανοί με X-factor τον Ζίπσερ (pic+vids)

Πράγματα και θαύματα έγιναν στην «Audi Dome Arena». Η Μπάγερν Μονάχου γύρισε από το -13, κέρδισε με 85-82 την Αρμάνι Μιλάνο και έστειλε τη μεταξύ τους σειρά για τα Playoffs της Euroleague σε πέμπτο ματς! X-factor ο Πολ Ζίπσερ με 16 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Κομβικός στο φινάλε και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Ο Αντρέα Τρινκιέρι ξεκίνησε από νωρίς τις αλχημείες, αφού άλλαξε τρεις σέντερ μέσα στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης (Ραντόσεβιτς, Ρέινολντς και Γκιστ κατά σειρά). Με το «καλημέρα» ξεκίνησαν και οι επισκέψεις των δύο ομάδων στη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Η Μπάγερν είχε 12/13 βολές και η Αρμάνι 9/10 μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε στο 23-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Ιταλοί ανέβασαν κατακόρυφα το επιθετικό τους τέμπο στη δεύτερη περίοδο, την ώρα που οι Βαυαροί ήταν αρκετά άστοχοι και βιαστικοί στις επιλογές τους (11/25 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 15/18 βολές). Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε στο 18', όταν ο Τζέρεμι Έβανς έγραψε το 48-37. Τελικά η διαφορά του ημιχρόνου κυμάνθηκε στους 10 πόντους (40-50), με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να δείχνει το δρόμο με 17 πόντους (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές) σε 12'46".

Οι Λομβαρδοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και μετά την ανάπαυλα. Ο Πολ Ζίπσερ βγήκε μπροστά για τη Μπάγερν και με 8 δικούς του πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο την κράτησε μέσα στο ματς. Ο Τζέιμς Γκιστ κατάφερε να μειώσει σε 68-63, αλλά ο Σαβόν Σιλντς έβαλε ένα τρομερό buzzer beater πίσω από το κέντρο για το 71-63 στο 30'.

Η γερμανική αντεπίθεση ξεκίνησε και επίσημα με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ζίπσερ, Λούτσιτς και Μπόλντγουιν κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι (75-73) στο 33'26". Στο 37' ήρθε το προσπέρασμα των γηπεδούχων με 80-79 (τελευταία φορά που ήταν μπροστά ήταν στο 11'25" με 26-24).

Ένα drive του δαινομισμένου Ντιλέινι, απαντήθηκε από alley-oop και φάουλ του Λούτσις στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 83-82 με 23" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Σαβόν Σίλντς επιχείρησε να επιτεθεί στη ρακέτα, αλλά χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, αφού ο Τζέιμς Γκιστ πρόλαβε να στηθεί και να του κλείσει το διάδρομο. Ο Λούτσιτς με κρύο αίμα έκανε το 2/2 από τη γραμμή των βολών για το 85-82. Ντατόμε και Ντιλέινι επιχείρησαν από ένα μακρινό σουτ έκαστος για την ισοφάριση, αλλά κανείς από τους δύο δε βρήκε στόχο και έτσι ήρθε η ισοφάριση.

ΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΥΤΟΣ ΑΛΛΑ..: Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ήταν καυτός. Πέτυχε 28 πόντους (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές) σε 28 λεπτά, αλλά στο φινάλε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς σε παράταση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι διαιτητές είχαν προαποφασίσει ότι δεν αφήσουν ατιμώρητες τις επαφές. Η Μπάγερν τελείωσε το ματς με 22/26 βολές και η Αρμάνι με 20/26.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82