17.3 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μια ντουζίνα νίκες με οδηγό τον Καλάθη (vid)

Η Μπαρτσελόνα έκανε την 12η νίκη της στην Ευρωλίγκα με το 89-72 επί της Βαλένθια για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας που την έφερε στο 12-6. Οι φιλοξενούμενοι είναι πλέον στο 10-8.

Οι Καταλανοί κατάφεραν παίζοντας με σχεδόν ιδανικό τρόπο σε άμυνα και επίθεση να χτίσουν μια σημαντική διαφορά. Είχαν τρίποντο, σωστή άμυνα, είχαν τα ριμπάουντ (14-7 στο δεκάλεπτο), είχαν καλές συνεργασίες, είχαν πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Χίγκινς και Χάνγκα, αλλά και παίκτες για όλες τις δουλειές όπως ο Καλάθης, ο Βέστερμαν και ο Μαρτίνεθ. Όλα αυτά τους βοήθησαν να φτάσουν ως το +16 με το 20-16 (11’30’’) να γίνεται 32-16 (15’15’’) με τη συμβολή και των σουτ τριών πόντων.

Τη συνταγή της Μπαρτσελόνα χάλασαν τα τρία τρίποντα του Λαμπεϊρί αρχικά, ο Κάλινιτς στη συνέχεια, η καλύτερη άμυνα της Βαλένθια που της έδωσε και ριμπάουντ (16-15 στο ημίχρονο), αλλά και οι ίδιοι οι «μπλαουγκράνα» που ξαφνικά έδειξαν επιρρεπείς στο λάθος και είχαν κακές επιλογές. Το επιστέγασμα ήταν η τεχνική ποινή στον Γιασικεβίτσιους και το καλάθι του Πρέπελιτς με 1’’ στο ρολόι που μετέτρεψε το 38-22 (16’40’’) σε 38-33 (20’).

Η Βαλένθια έκανε ένα βήμα πιο κοντά (38-35), αλλά η Μπαρτσελόνα πήρε και πάλι τα ριμπάουντ, ο Καλάθης στο τιμόνι έκανε εξαιρετική δουλειά για να φτάσει ως το +13 (56-43, 26’40’’). Είχε μία ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και έξι στην τρίτη περίοδο, μαζεύοντας και επτά ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε και στο +19 (77-58, 33'30'') και στο τελικό 89-72 που την έφερε την 12η νίκη της στη διοργάνωση.

MVP και απουσίες: Ο Νικ Καλάθης ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε την Μπαρτσελόνα ως τη νίκη. Ήταν παντού στο γήπεδο και φαίνεται από το το γεγονός ότι ήταν ο δεύτερος ριμπάουντερ (7) και ο πρώτος σε ασίστ (7) για τους Καταλανούς, ενώ είχε και οχτώ πόντους. Η παρουσία του Λέο Βέστερμαν, στο πρώτο του παιχνίδι, του έδωσε πολύτιμες ανάσες. Η Μπαρτσελόνα έπαιξε χωρίς τους Μίροτιτς, Ντέιβις και Κλαβέρ και η Βαλένθια χωρίς τον Ντούμπλιεβιτς.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η επόμενη είναι διπλή εβδομάδα για την Ευρωλίγκα. Η Μπαρτσελόνα θα ταξιδέψει στη Ρωσία για τους αγώνες με τη Χίμκι (12/1) και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (15/1) και η Βαλένθια στην Ιταλία για τον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο (12/1), πριν επιστρέψει στη βάση της για την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα (15/1).

Διαιτητές: Πατέρνικο, Σίλβα, Νίκολιτς

Δεκάλεπτα: 18-12, 38-33, 67-54, 89-72