27.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Μια νίκη από την άνοδο η Εθνική Παίδων

Μπορεί η Εθνική Παίδων να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τους Ουκρανούς, στον πρώτο προημιτελικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 Β’ Κατηγορίας που γίνεται στη Σόφια, αλλά όταν σταμάτησαν οι φιλοξενούμενοι τα τρίποντα, και η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της, έφτασε στο άνετο 78-63, με αποτέλεσμα να περιμένει το νικητή από το ζευγάρι Μ.Βρετανία - Ουγγαρία (17/8, 16.00), για να έχει την πρώτη της ευκαιρία να ανέβει στην Α' Κατηγορία.

Τα πράγματα δεν κύλησαν στο πρώτο μισό όπως θα ήθελε η ελληνική ομάδα. Μετά το 9-10 (6’40’’), έκανε ένα 9-0 για το 18-10 (11’), φτάνοντα λίγο αργότερα στο 27-20 παίζοντας έξυπνα σε άμυνα και επίθεση. Η Ουκρανία βρήκε τις λύσεις που αναζητούσε στα σουτ τριών πόντων (6/11 στο πρώτο ημίχρονο με την Ελλάδα να έχει στο ίδιο διάστημα 0/4), επέστρεψε και μάλιστα προηγήθηκε (34-39, 18’30’’).

Ο Ρογκαβόπουλος στο δεύτερο ημίχρονο ισοσφάρισε την αναμέτρηση (43-43, 21’) με τον Βλάσιο να δίνει και πάλι το προβάδισμα με την μικρότερη δυνατή τιμή από τη γραμμή (44-43, 22’). Η Εθνική Παίδων έδειξε να «ξεκολλάει» μετά το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, όταν το 46-45, έγινε 55-48 (28’25’’) με τις βάσεις να μπαίνουν από την άμυνα. Οι Ουκρανοί συνέχισαν με τα μακρινά σουτ, εκμεταλλεύτηκαν και δεύτερες επιθέσεις μέσα από τα ριμπάουντ, αλλά η Ελλάδα επέμεινε για το 61-53 (31’20’’) και το 66-58 (33’35’’) με το δεύτερο τρίποντο της ομάδας στην αναμέτρηση, διά χειρός Ρογκαβόπουλου. Το γκολ φάουλ του Καραϊσκου έδωσε για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (68-58) για να συνεχίσουν Ρογκαβόπουλος και Τσουμάνης για το +16 (74-58, 36’10’’) και την ελληνική ομάδα να δείχνει πως βρίσκει ρυθμό. Η απόσταση μεγάλωσε (77-60 στο 38’, 78-62 στο 38’50’’), για να πέσει η αυλαία με το τελικό 78-63.

Διαιτητές: Χοροζόφ, Τσάλικ, Περάλτα

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-41, 57-53, 78-63

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ρογκαβόπουλος 28 (8ρ), Τσουμάνης 6, Καραϊσκος 11 (8ρ, 2κ), Κλωνάρας 13 (7ρ, 5 α), Βλάσιος 5, Κωστίκας, Λαναράς 2, Κάδρας, Σιδηροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Σωτηρίου 7 (3κλ), Ταζόπουλος 2

Ουκρανία (Χαρτσένκο): Τσερνέχα 10, Μέλνικ 7, Ζάιετς 2, Ραντσένκο 2, Ρομανόφσκι 9, Ζαρίκοφ 2, Σιντόρουκ 7, Σεμέτοφ 3, Σεργέιεβ 4, Κοτσιούρα, Κόβλιαρ 17, Ποσάμπλια