21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Με όπλο την άμυνα, οι Παίδες νίκησαν και το Βέλγιο

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Εθνική Παίδων που επικράτησε του Βελγίου με 77-60 για τον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους διεθνείς που προηγήθηκαν 26-8, με τους Ρογκαβόπουλο και Κλωνάρα να είναι σε καλή ημέρα. Οι Βέλγοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν λίγο την διαφορά για το 27-40 του ημιχρόνου.

Οι Παίδες προσπαθούσαν να κρατήσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, την στιγμή που και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο δεύτερο ημίχρονο, σουτάροντας αμφότερες με 35%. Η Εθνική μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, έφτασε στο +17, 49-66. Τα ριμπάουντ (42-58) και η δυνατή άμυνα κράτησαν τους Βέλγους σε απόσταση ασφαλείας και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση με 77-60, που την διατηρεί στην κορυφή του Α’ Ομίλου.

Τρομερή εμφάνιση από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, κατέβασε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ! 12 πόντους πρόσθεσε ο Δημήτρης Κλωνάρας ενώ ο Αριστοτέλης Σωτηρίου σημείωσε 11. Επόμενος αντίπαλος η Ρουμανία το μεσημέρι του Σαββάτου (12/8, 13:45).

Τα δεκάλεπτα: 8-26, 27-40, 49-59, 60-77

Βέλγιο (Ντε Βρόιτ): Ντε Ρίντερ 2, Βαντερχόιντονσκ 3, Βερστράτε 14, Μπόσμανς-Βέρντονκ, Μπρατάνοβιτς 10, Βαν Χίλε 4, Ντιμπόνγκ Σβένσον 10, Ανουάρ 4, Εκαμπά Εγιομπέ 3, Τσιμάνγκα Κονγκολό 2, Φούντι Μπιν Μουσεμάνα, Ζαν Φιλίπ

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Βλάσιος 9 (4 α, 2κλ), Ταζόπουλος 2, Τσουμάνης 9 (7ρ), Ρογκαβόπουλος 16 (11ρ), Λαναράς 5, Σωτηρίου 11, Κλωνάρας 12, Σιδηροηλίας, Σταυρακούκας, Κωστίκας, Καραϊσκος 6, Κάδρας 7 (7ρ)