19.9 C

Με υπογραφή Παππά! (pics)

Ο Νίκος Παππάς σφράγισε το θετικό αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό με συνεχόμενους πόντους και το τρίποντο που έδωσε τη νίκη στους "πράσινους" απέναντι στην Φενέρμπαχτσε με το τελικό 70-68.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους όρους της Φενέρμπαχτσε, κυρίως χάρη στην ευστοχία της: Έφτασε στο 2-8 (2’) και στο 11-15 (5’25’’) έχοντας ως το σημείο αυτό μόλις ένα χαμένο σουτ: 2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Η σκακιέρα των πάγκων άρχισε νωρίς με τον Τσάβι Πασκουάλ να αναζητά λύσεις στα... ψηλά και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προτιμά τις παγίδες στους κοντούς. Κάτι που απέδωσε καρπούς ουκ ολίγες φορές για την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός όμως έβρισκε τον τρόπο να κάνει τις δικές του επιστροφές, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα με τον Κέι Σι Ρίβερς και τον Ντένμον (19-17, 8’37’’).

Και το έκανε και πάλι όταν επιστρέφοντας από το τάιμ άουτ το 24-32 (15’) έγινε 30-32 (16’). Ο Νίκος Παππάς ανέλαβε να κρατήσει κοντά τον Παναθηναϊκό, αλλά δύο φάσεις... copy paste στην επίθεση της Φενέρ έβγαλαν μόνο του τον Λούιτζι Ντατόμε από τα 6μ75 για το 34-40 (18’10’’).

Ο Πασκουάλ εμπιστεύθηκε για το τρίτο δεκάλεπτο τους Καλάθη, Παππά, Ρίβερς, Σίνγκλετον και Γκιστ με τους δύο πρώτους να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά (το 36-44 έγινε 48-50 στο 26’), ενώ και οι πέντε έδιναν τα πάντα να καλύψουν οτιδήποτε στην άμυνα. Την ίδια στιγμή ο Ομπράντοβιτς είδε τον Τόμπσον να χρεώνεται με τέταρτο φάουλ, σε ένα γήπεδο που δεν σταμάτησε να φωνάζει από το τζάμπολ ως τη λήξη, σε ιδιαίτερα υψηλές εντάσεις. Που ανέβηκαν περισσότερο στο 51-52 (28’) που ήρθε από μια ακόμη συνεργασία των δύο «κοντών». Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 53-55 με μοναδική αλλαγή στα τελευταία 10’’ τον Θανάση Αντετοκούνμπο στη θέση του Γκιστ που είχε τρία φάουλ. H πεντάδα αυτή άρχισε και την τέταρτη περίοδο.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και ο Νίκος Παππάς με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (67-66, 39'). Ο Λουίτζι Ντατόμε από τη γραμμή έγραψε το 67-68 και ελάχιστα πριν την κόρνα ο Παππάς με τρίποντο έγραψε το 70-68 σηκώνοντας όλο το ΟΑΚΑ στο πόδι και αφιερώνοντας με τον...δικό του τρόπο το καλάθι στους εκπροσώπους των ΜΜΕ! Ήταν το σουτ που σφράγισε τη νίκη για τους "πράσινους".

Διαιτητές: Ρίζικ (Κροατία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68