19 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Με το δεξί οι Παίδες στο Ευρωπαϊκό Β’ Κατηγορίας

Η Εθνική Παίδων κέρδισε εύκολα την Λευκορωσία με 101-60 και πραγματοποίηση ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για τους διεθνείς μας, που σκόραραν 38 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δεχόμενοι μόλις 9! Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη με την ελληνική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια, προηγούμενη 57-22, τελειώνοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Η κυριαρχία των διεθνών συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λευκορωσία να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ελληνικό ρυθμό. Η τρίτη περίοδος βρήκε την Ελλάδα στο +42, 82-40. Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, με τους Παίδες να μαζεύουν 56 ριμπάουντ έναντι 44 της Λευκορωσίας και να μοιράζουν 20 ασίστ έναντι 10 . Τελικό σκορ 101-60 με τον Κλωνάρα να σκοράρει 23 πόντους, τον Κάδρα 16 και τον Ρογκαβόπουλο 14.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική Παίδων το Βέλγιο  (11/8, 18:15).

Τα δεκάλεπτα: 38-9, 57-22, 82-40, 101-60

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ρογκαβόπουλος 14 (7ρ), Τσουμάνης, Καραΐσκος 10 (6ρ), Κλωνάρας 23 (3 α, 6κλ.), Βλάσιος 8, Κωστίκας 6, Λαναράς 5, Κάδρας 16 (7ρ), Σιδηροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Σωτηρίου 8 (9ρ), Ταζόπουλος 7 (5 α, 4κλ.).

Λευκορωσία (Παντζεράτσου): Σεκουσένκα 1, Μαρίνιν 5, Χεστς 5, Μάτσαλ 7, Τσίκνεβιτς 8, Ναβόιτσικ 5, Μπαρίσεβιτς 4, Τσετσερούκου 6, Μπάντσεβιτς 4, Πιάρτσακ 6, Λαγκούν 9, Σίντρουκ.