30.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Με σούπερ Ντράγκιτς η Σλοβενία στην πρεμιέρα (vids+pics)

Με άνετη νίκη της Σλοβενίας επί της Πολωνίας, με 90-81 για τον Α’ Όμιλο που φιλοξενείται στο Ελσίνκι, ξεκίνησε το 40ό Ευρωμπάσκετ.

Οι παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο το εναρκτήριο ματς της φετινής διοργάνωσης, στη «Hartwall Arena», έχοντας ηγέτη τον Γκόραν Ντράγκιτς (30π., τέσσερις ασίστ, τρία κλεψίματα, δύο ριμπάουντ). Πονίτκα (22π. με 3/11 σουτ εντός παιδιάς, έντεκα ριμπάουντ, αλλά και πέντε λάθη) και Σλότερ (12π., έξι ασίστ) δεν έφθασαν για τους Πολωνούς, που υπέπεσαν σε πολλά λάθη κι έχασαν την… μπάλα από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι κυριάρχησαν σε κλεψίματα και κοψίματα.

Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (24-22) έδωσε τη… σκυτάλη στη σταδιακή άνοδο των Σλοβένων, που ξέφυγαν με 53-46 στο ημίχρονο και με 72-51 στο 27’, «τελειώνοντας» επί της ουσίας το ματς. Στα επόμενα δέκα λεπτά οι παίκτες του Μάικ Τάιλορ εκμεταλλεύτηκαν το λογικό χαλάρωμα των «πρασίνων» και μείωσαν σε 83-75 στο 37’, αλλά ο Λούκα Ντόντσιτς (3/12 σουτ, οκτώ ριμπάουντ, έξι ασίστ) επανέφερε άμεσα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (86-75). Διαδοχικοί πόντοι του Πονίτκα δεν άφησαν τους Σλοβένους σε… ησυχία (86-79, ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος), όχι όμως πως αγχώθηκαν. Ο Ντράγκιτς, κάνοντας ρεκόρ πόντων με την Εθνική (το προηγούμενο ήταν 28π.), «κλείδωσε» την επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 24-22, 53-46, 74-58, 90-81.