26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Με άμυνα «παιδική» χαρά για τρία δεκάλεπτα έχασε την ευκαιρία

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στη «Λα Φοντέτα» για να αντιμετωπίσει στη Βαλένθια, αλλά εμφανίστηκε στην τέταρτη περίοδο, και με την άμυνα του να είναι απών για τρεις περιόδους, δεν μπόρεσε να γυρίσει εντελώς την κατάσταση, και έτσι ηττήθηκε με 94-87, γνωρίζοντας την 9η του ήττα (έχει πλέον ρεκόρ 13-9), και επιτρέποντας στην Βαλένθια να φτάσει στο 11-11, έχοντας μόνο ως κέρδος ότι κράτησε την διαφορά από το +11 της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ, ενώ έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μακάμπι στην 5η θέση, έχοντας πλέον την διπλή εβδομάδα μπροστά του, με το πρώτο παιχνίδι να είναι την Τετάρτη (5/2) στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι «πράσινοι» του Ρικ Πιτίνο φώναζαν ότι αναζητείται άμυνα για τρία δεκάλεπτα, και με τους Ισπανούς, οι οποίοι  εκτός του ότι δεν είχαν στην διάθεση τους, τους Λόιντ και Τόμπι  έχασαν με τραυματισμό και τον Βαν Ρόσομ στο 2ο λεπτό, να τρέχουν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό, και όποτε πατούσαν γκάζι να παίρνουν μεγάλες διαφορές, βγάζοντας στην επιφάνεια όλες τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Έτσι, οι γηπεδούχοι έστησαν από το ξεκίνημα το δικό τους «πάρτι» με τον Ντούμπλιεβιτς να μην έχει αντίπαλο (15 π., 6/6 διπ., 1/3 τριπ., 6 ριμπ. στο πρώτο ημίχρονο), και έχοντας 50% (7/14) στο τρίποντο και 58,3% (14/24) στο δίποντο, να κλείνουν το ημίχρονο στο +10 (55-45), και να έχουν μόλις 2 λάθη και 2 φάουλ στα ίδιο διάστημα. Η πρώτη αντίδραση των πρωταθλητών Ελλάδας ήρθε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όπου με την είσοδο του Μπέντιλ, και το κρεσέντο του Ράις μείωσαν σε 65-62 στο 27', αλλά στη συνέχεια ξέχασαν και πάλι να αμυνθούν, και με τον Κολόμ να κάνει το παιχνίδι της καριέρας του, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 15-2, φτάνοντας στο 80-64 μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά.

Κάπου εκεί φάνηκε να σβήνει το παιχνίδι, αλλά οι «πράσινοι» αποφάσισαν να εμφανιστούν στο γήπεδο, και με ηγέτη τον Καλάθη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-2, κράτησαν την Βαλένθια για 5 λεπτά χωρίς καλάθι, και ισοφάρισαν σε 82-82 στο 3'21'', σημείο που ο Ντούρνεκαμπ με τρίποντο ήταν καθοριστικός για 85-82, με τον Παναθηναϊκό να άρχισει να μένει από δυνάμεις. Παρά την αποβολή με 5 φάουλ του Καλάθη, ο Ράις με γκολ-φάουλ στο 1'09'' μείωσε σε 88-87, αλλά ο Ντούμπλιεβιτς απάντησε με το ίδιο νόμισα (κέρδισε και το 5 φάουλ του Παπαγιάννη), με τον Αμπάλντε να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα. Με το σκορ στο 86-84, ελέγχεται το σφύριγμα του Βίλιους για φάουλ του Τόμας στον Λαμπερί, στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη, οι δυο ομάδες συνεχίζουν στην δική τους ισορροπία, έχοντας πλέον σε 6 αναμετρήσεις από 3 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Οι αριθμοί : Ο Παναθηναϊκός έκανε την Βαλένθια να μοιάζει ομάδα ΝΒΑ, επιτρέποντας την να ολοκληρώσει το παιχνίδι με 14/29 τρίποντα (48,3%) και 21/40 δίποντα (52,5%), με το τρίποντο των γηπεδούχων να είναι στο 60% στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Ισπανοί είχαν 4 διψήφιους, ενώ οι «πράσινοι» μοίρασαν μόλις 10 ασίστ, με τις 5 να είναι του Καλάθη.

Τα πρόσωπα : Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς παρέδωσε ένα σκληρό μάθημα στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, έχοντας 19 πόντους με 8/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα , 7 ριμπάουντ και 26 βαθμούς αξιολόγησης. Ο Κίνο Κολόμ ξανάνιωσε, με 14 πόντους (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Άαρον Ντούρνεκαμπ με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα. Για τους «πράσινους» ο Νίκ Καλάθης έκανε ότι μπορούσε με 22 πόντους (7/13 διπ., 2/3 τριπ.), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα αλλά και 3 λάθη, ενώ ο Ταϊρις Ράις είχε 21 πόντους (6/10 διπ., 2/3 τριπ.).

Τα δεκάλεπτα : 27-25, 55-45, 80-64, 94-87

Διαιτητές : Ρίζικ - Γιόβσιτς - Βίλιους