26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Λύγισε ο Τζέιμς, έχασε η ΤΣΣΚΑ στο 50λεπτο θρίλερ (vids)

Δεν είναι σε καλό «φεγγάρι» αφού προερχόταν από τρεις ήττες και έξι στα τελευταία επτά παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα, όμως η Βαλένθια έδειξε χαρακτήρα και με... το παραπάνω. Επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ με 105-103 στη δεύτερη παράταση, εκμεταλλευόμενη τις απουσίες της (Μιλουτίνοφ, Σενγκέλια) και βάζοντας την σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Μετά τις ήττες από την Μπάγερν στην Ευρωλίγκα και τη Ζιελόνα Γκόρα για τη VTB, η ΤΣΣΚΑ έχασε ένα ακόμη παιχνίδι που θεωρητικά θα έπρεπε να κερδίσει.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετά από αυτό το αποτέλεσμα υποχώρησε ακόμη περισσότερο, στο 16-8, ενώ η Βαλένθια είναι πια στο 50% (12 νίκες και 12 ήττες).

Μετά το αρχικό 4-0 της ΤΣΣΚΑ, η πρώτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στη Βαλένθια που την έκλεισε προηγούμενη με 25-17 και επεκτείνοντας το σερί της βρέθηκε στο +15 στο 13' (39-24). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σερί 8-0 για να μειώσουν στο 39-32 και στο τέλος του ημιχρόνου η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων είχε περιοριστεί στους τέσσερις πόντους (47-43). Ο Μάικ Τζέιμς οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στην επιστροφή, σημειώνοντας 15 πόντους σε 13:31 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο.

Έχοντας κερδίσει ψυχολογία από τη γρήγορη επιστροφή από το -15, η ΤΣΣΚΑ μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και προσπέρασε (52-53 στο 23') όμως στο 30' όλα ήταν ανοιχτά (64-63). Η τέταρτη περίοδος είχε χροιά θρίλερ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στο 39' το σκορ ήταν 82-82 και στα 34'' ο Μάικ Τζέιμς έκανε το 82-84 με βολές και ο Τόμπι έστειλε το ματς στην παράταση, αφού το τελευταίο σουτ του Τζέιμς αλλοιώθηκε.

Η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +4 στα 2:10 από το τέλος της παράτασης (87-91) αλλά στα 1:07 με πέντε σερί πόντους του Κάλινιτς η Βαλένθια προσπέρασε με 94-93. Ο Τζέιμς έκλεψε την μπάλα, έβαλε δύο βολές (94-95) και στα 6,4'' ο Χερμανσον έβαλε μία βολή για το 95-95 που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση.

Το παιχνίδι είχε ακόμη... δρόμο αφού ούτε η Βαλένθια, ούτε η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει ένα ουσιαστικό προβάδισμα στη δεύτερη παράταση (103-103 στο 49'). Ο τρομερός απόψε Κάλινιτς έκανε το 105-103 στα 46'' από το τέλος, ο Τζέιμς δεν βρήκε το σουτ της νίκης αν και είχε τρεις ευκαιρίες κι έτσι η Βαλένθια ήταν η μεγάλη νικήτρια.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μάικ Τζέιμς κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ όταν η Βαλένθια ξέφυγε και τελικά την οδήγησε στη νίκη με 37 πόντους αλλά και 27 σουτ εντός παιδιάς. Έκανε ένα καθοριστικό κλέψιμο στα 23'' πριν το τέλος της πρώτης παράτασης, στο σημείο που θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι η Βαλένθια αλλά δεν πήρε τις σωστές αποφάσεις στο τέλος της δεύτερης παράτασης.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Χωρίς τον Μιλουτίνοφ (για το υπόλοιπο της σεζόν) και τον Σενγκέλια (τραυματίστηκε στο ματς της VTB με τη Ζιελόνα Γκόρα) η ΤΣΣΚΑ έχασε μεγάλο μέρος της δύναμης της και έδειξε ανέτοιμη να το καλύψει, σε μεγάλο βαθμό, σε ένα παιχνίδι όπως το αποψινό.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Τα 16 περισσότερα ριμπάουντ (47-31) σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ήταν μια πραγματικά μεγάλη και πολύτιμη διαφορά υπέρ της Βαλένθια που εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της ΤΣΣΚΑ.