22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Λορέντζο ο εκτελεστής

Ο Ντράγκαν Σάκοτα έχει στερήσει στον Ολυμπιακό κατά το παρελθόν ένα πρωτάθλημα κι ένα κύπελλο Ελλάδας και σήμερα του στέρησε μια νίκη, με την οποία θα μπορούσε να μείνει σε απόσταση βολής από την πρώτη οκτάδα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 88-81 τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε τον έλεγχο για σχεδόν τρεις περιόδους, αλλά στην τελευταία κατέρρευσε. Η αστοχία στα τρίποντα και η κακή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κόστισαν στον Ολυμπιακό.

Για περίπου 8 λεπτά στο ξεκίνημα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, αφού ο Ερυθρός Αστέρας έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, κυρίως με τους Μπράουν και Μπάρον, ο δε Ολυμπιακός προσπαθούσε να χτυπήσει και μέσα στη ρακέτα με τον Μιλουτίνοφ, αλλά, ενώ έλεγχε τα ριμπάουντ, είχε κάποια κενά στην άμυνα.

Μετά το 8', όμως, κι αφού ο Κεμζούρα έβαλε σταδιακά στο παιχνίδι τη δεύτερη πεντάδα, το σκηνικό άλλαξε. Ο Ολυμπιακός άρχισε να λειτουργεί καλύτερα στην επίθεση, καθώς ο Βεζένκοφ έπαιζε πιο περιφερειακά και άνοιγε την άμυνα, ενώ και ο Ρότσεστι ανταποκρινόταν στην οργάνωση του παιχνιδιού δημιουργώντας φάσεις για τους συμπαίκτες του. Η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική και σε αυτό βοήθησε το ότι ο Σάκοτα απέσυρε τον Μπράουν και δεν υπήρχε άλλος παίκτης του Αστέρα να απειλήσει από την περιφέρεια, ενώ ούτε μέσα στο καλάθι οι ψηλοί απειλούσαν.

Έτσι ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει. Στο 15' προηγήθηκε με 39-24 τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 23-8 στα τελευταία επτά λεπτά, και έδειξε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Όμως όταν ο Κεμζούρα επανέφερε τους βασικούς, το παιχνίδι του Ολυμπιακού κόλλησε στην επίθεση. Από την άλλη ο Σάκοτα επανέφερε τον Μπράουν, που πήρε πρωτοβουλίες απέναντι στην μπερδεμένη άμυνα των ερυθρολεύκων και μέσα σε τρία λεπτά η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους (41-35) με σερί 11-2 του Αστέρα αυτή τη φορά.

Τότε βγήκε μπροστά ο Πολ, ο οποίος με ένα τρίποντο αρχικά κι ένα κλέψιμο και καλάθι λίγο αργότερα, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (48-35) πριν ο Μπράουν με μία βολή μειώσει 48-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ακουμπήσει την μπάλα στους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, όμως το παιχνίδι του ήταν αργό, ενώ και ο Σπανούλης ήταν άστοχος. Ο Ερυθρός Αστέρας με τον Μπράουν να ξεκινά "ζεστός" μείωσε 50-44 στο 23', αλλά όταν αυτός σίγησε, μαζί του σίγησε και η επίθεση των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 (56-46) στο 25' και μετά... σταμάτησε να παίζει.

Η επίθεσή του έγινε εντελώς στατική και τα τρίποντα που εξαπέλυε σωρηδόν, έχοντας σταματήσει να περνά την μπάλα στη ρακέτα, ήταν άστοχα, ενώ και στην άμυνα, άρχισε να μπάζει σιγά σιγά νερά, παρά το ότι έλεγχε τα ριμπάουντ. Ο Αστέρας σιγά σιγά ψαλίδιζε τη διαφορά και με δύο συνεχόμενα τρίποντα απο τους Σίμανιτς και Μπάρον πέρασε μπροστά 14'' πριν από τη λήξη της περιόδου με 61-58, έχοντας τρέξει ένα σερί 15-2 σε πέντε λεπτά. Το δεκάλεπτο πάντως εληξε ισόπαλο 61-61 χάρη σε ένα τρίποντο του Ρότσεστι.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός φάνηκε να πελαγοδρομεί, καθώς εκτός από το ότι η επίθεσή του ήταν άσφαιρη, άρχισε να χάνει και την όποια αμυντική συνοχή είχε. Ο Μπίλι Μπάρον είχε πάρει φωτιά και ευστοχούσε κατά ριπάς έξω από τα 6,75μ. και ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε στο 32' με 71-63. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βάλει ξανά την μπάλα στο καλάθι, στους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη και βρήκε κάποιες λύσεις ώστε να συγκρατήσει την αντεπίθεση των γηπεδούχων, όμως ο Μπράουν επανήλθε στο σκοράρισμα και καθώς ο Γκιστ έγινε πιο δραστήριος μέσα στη ρακέτα, ο Αστέρας διατηρούσε το προβάδισμά του στους 6-8 πόντους.

Ο Κεμζούρα πήρε τάιμ άουτ μήπως αλλάξει λίγο το μομέντουμ, αλλά μετά από αυτό ο απίθανος Μπράουν με πέντε σερί πόντους έκανε το 87-74 στο 38' και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και έχασε, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Πολ ήταν να μειώσει λίγο τη διαφορά.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με 34 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα του Ολυμπιακού. Είχε 11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4 ασίστ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε 8/21 τρίποντα και ο Ερυθρός Αστέρας 12/22.