30.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Κυριάρχησε στον αέρα και νίκησε η Μπάρτσα (pics, vids)

Η Μπαρτσελόνα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Μπάγερν Μονάχου και πήρε την εντός έδρας νίκη με 83-73 από τους Γερμανούς, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 1-2 στη διοργάνωση. Απο τους κορυφαίους των νικητών ο Κρις Σίνγκλετον με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Το καλό ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι παραλίγο να πάει στα σκουπίδια. Το εντυπωσιακό 24-8 (7’50’’) με το οποίο μπήκε στο παρκέ, ίσως έκανε κάποιους να πιστεύουν πως ο αγώνας είχε ήδη τελειώσει.

Οι Γερμανοί όμως γίνονταν όλο και λιγότερο διστακτικοί, μπήκαν και μέσα από τα 6μ75, προβλημάτισαν τους Καταλανούς στην άμυνα για να μειώσουν στους έξι πόντους (32-26, 14’) και τη διαφορά να μένει σε αυτά τα επίπεδα και να φτάνει στο +9 λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η Μπάγερν Μονάχου πλησίασε ακόμη περισσότερο κάνοντας την Μπαρτσελόνα να ανησυχήσει (44-40 στο 21’, 51-47 στο 24’34’’). Ένα 14-7 έδωσε διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (65-54, 30’) και τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Οριόλα οδήγησαν στο +14 (74-60, 34'). Η απόσταση έπεσε στο μισό (76-69, 36'16'') από τον Ντζέντοβιτς, για να δώσει βαθιά ανάσα με τρίποντο ο Κάιλ Κούριτς (79-69, 37'32''), την ώρα που η Μπάγερν έδειχνε να επιστρέφει στο παιχνίδι.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου είχε μόλις ένα εύστοχο δίποντο και αυτό ήρθε στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης και ήταν καλάθι και φάουλ από τον Ραντόσεβιτς. Στο ημίχρονο είχε 5/7 τρίποντα. Σημαντική στο τέλος του αγώνα η διαφορά στα ριμπάουντ: 34-18 για τους Καταλανούς (12-2 τα επιθετικά).

ΟΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ: Κόπονεν και Τόμιτς απασχόλησαν τα ιατρικά επιτελεία των δύο ομάδων στο ημίχρονο του αγώνα, με ενοχλήσεις και οι δύο στο πόδι. Ο Κόπονεν δεν επέστρεψε, αλλά ο Τόμιτς επέστρεψε και έπαιξε, αν και έδειχνε να μην είναι 100% καλά.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πατέρνικο, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 26-17, 44-36, 65-54, 83-73