26.5 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

Κρίμα και άδικο για την Εθνική Γυναικών

Στα μάτια κοίταξε τη Γαλλία η Εθνική Γυναικών κάνοντας… ματσάρα βγαλμένη από το περυσινό Ευρωμπάσκετ. Μπορεί να ηττήθηκε με 75-71, αλλά ήταν εξαιρετικά διαβασμένη στον αγώνα, ενώ κάποιες αποφάσεις των διαιτητών όπως τα φάουλ που χρεώθηκε η Καλτσίδου σηκώνουν μεγάλη συζήτηση.

Η Εθνική από το ξεκίνημα του έδειξε τις διαθέσεις της βάζοντας δύσκολα στις Γαλλίδες. Η αντίπαλος μπορεί να προηγήθηκε με 5-0, αλλά Μάλτση και Παυλοπούλου μείωσαν σε 8-7. Οι Γαλλίδες με δεύτερες επιθέσεις και με ευστοχία σε μακρινά σουτ έκαναν το 15-7 στο 4’20’’ και λίγο αργότερα το 24-13 (8’20’’). Η Ελλάδα μείωσε σε 24-17 με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 26-17 και τη Γαλλία να έχει 5/8 τρίποντα.

Με δυο καλάθια της Καλτσίδου η Εθνική πλησίασε (27-21), για να ακολουθήσουν δυο τρίποντες βόμβες από τη Μάλτση που μείωσε σε 29-27 στο 14’. Η Γαλλία διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (36-29), οι διεθνείς ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν στο ματς κλείνοντας τη διαφορά στους δύο πόντους στο ημίχρονο (38-36). Στο πρώτο μισό του αγώνα μάλιστα η Μάλτση είχε ήδη φτάσει στους 18 πόντους.

Με την ίδια διάθεση μπήκε η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας με δύο καλάθια της Παυλοπούλου να ισοφαρίσει σε 40-40 (22’ 10’’), αλλά δεν έμεινε εκεί… Η Γαλλία μπορεί να έκανε το 45-40, αλλά οι παίκτριες της Εθνικής είχαν διαφορετική άποψη. Πρώτα  Σπανού και  Παυλοπούλου και μετά η Σπυριδοπούλου με τρίποντο έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Ελλάδα με 47-45 (24’35’’).

Η Γαλλία πήρε εκ νέου το προβάδισμα (50-47), αλλά οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έφεραν το ματς στα ίσα (50-50 με την Καλτσίδου 26’20’’). Δυο βολές της Σπυριδοπούλου (στο 27’) έκαναν το 52-50 για την Εθνική και λίγο αργότερα δύο βολές της Λύμουρα το 54-52. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από την Εβίνα Μάλτση έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 59-54 για την Εθνική.

Η Μάλτση ήταν ασταμάτητη και με τρίποντο έκανε το 66-58 (31’40’’) για την Ελλάδα, η οποία ήταν μεταμορφωμένη σε αυτό τον αγώνα. Η Γαλλία με την Επούπα μείωσε σε 68-65 και η Μιγέμ με δυο καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της (69-68 στο 36) την ώρα που η Καλτσίδου πήγαινε στον πάγκο με πέντε φάουλ (τρία εκ των οποίων εξαιρετικά αυστηρά).

Ακολούθησαν άστοχες επιλογές και από τις δύο ομάδες με τη Χριστινάκη στα 45’’ με 1’2 βολές να ισοφαρίζει σε 69-69. Η Γκρουντά έκανε το 71-69, ακολούθησε λάθος της Εθνικής με τη Μιγέμ στα εννέα δευτερόλεπτα από το τέλος να εκτελεί δύο βολές και να κάνει το 73-69. Το τέλος του αγώνα βρήκε τη Γαλλία νικήτρια με 75-71, με την Ελλάδα, όμως  να έχει κερδίσει κατά κράτος τις εντυπώσεις.

Δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 54-59, 75-71