24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

ΚοψοΧΟΛιασε, αλλά νίκησε! (pics)

Με τον Λάνγκστον Χολ να γίνεται ο αθόρυβος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και να σφραγίζει το τελικό 67-70 ο Προμηθέας Πάτρας επιβλήθηκε της Ράτιοφαρμ Ουλμ στη Γερμανία και έκανε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγωνιστικές στο EuroCup.

Το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει σε ένα ρυθμό που ταίριαζε στη γερμανική ομάδα που ζητούσε τις γρήγορες επιθέσεις, ενώ παράλληλα φρόντιζε να ανανεώνει τις επιθέσεις της μέσα και από τα επιθετικά ριμπάουντ (10-5 στο δεκάλεπτο τα «σκουπίδια» με τους Γερμανούς να έχουν πέντε επιθετικά). Το θετικό για τους Αχαιούς που σταδιακά έβρισκαν τα δικά τους πατήματα ήταν πως οι Γερμανοί ήταν γενικότερα άστοχοι.

Ο Προμηθέας πήρε το πρώτο προβάδισμα στο 4΄30’’ (9-10) και το δεύτερο στο 8’40’’ (18-20), ενώ είχε βρεθεί στο -4 (16-12, 6’) και έδειχνε να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +7 (31-38, 9’) με τον Λίποβιι να φτάνει τους 11 πόντους σε 13’ συμμετοχής στο παιχνίδι. Η ελαφρά υπεροχή των παικτών του Μάκη Γιατρά συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (39-44 στο 24’20’’, 42-47 στο 25’40’’) με τους Γερμανούς όμως να βρίσκουν τα σουτ που τους έλειψαν για να πάρουν το προβάδισμα ξανά (51-50, 39’).

O Χολ, αθόρυβα, έκανε τη δουλειά του για να φτάσει ο Προμηθέας και πάλι στο +6 (55-61, 33’). Ένα τρίλεπτο αργότερα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και πάλι (63-63) με τους Πατρινούς να έχουν σταματήσει να κάνουν το παιχνίδι που τους έδωσε το προβάδισμα. Ο Φϊλερ έγραψε το 67-68 και ο Χολ ήταν για μια ακόμη φορά εκεί για να δώσει προβάδισμα με +3 (67-70) με 14'' για το τέλος. Ο Γιάκα Λάκοβιτς πήρε το τάιμ άουτ, αλλά το σουτ του Ομπστ δεν βρήκε το στόχο και ο Προμηθέας έφυγε με τη νίκη από τη Γερμανία!

ΑΘΟΡΥΒΟΣ: Ο Λάνγκστον Χολ για μία ακόμη φορά, χωρίς να τον καταλαβαίνεις καλά καλά, αθόρυβα έφτασε σε ένα double double. Ήδη στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου είχε 11 πόντους και 10 ασίστ και τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 11 ασίστ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε συγκεντρωμένος και τα 5 λάθη που είχε κάνει στο πρώτο δεκάλεπτο το αποδεικνύουν. Το γεγονός όμως πως στο ημίχρονο τα λάθη ήταν 11-6 δείχνει πόσο άλλαξε το παιχνίδι του από το σημείο αυτό και μετά. Οι Γερμανοί τελείωσαν το παιχνίδι 18 λάθη, ενώ ο Προμηθέας μέτρησε 14 και παράλληλα είχε 20 ασίστ.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Μπάλακ, Αμπρόσοβ

Δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

*Την επόμενη εβδομάδα (22/10, 19.30) ο Προμηθέας Πάτρας θα υποδεχθεί ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί της διοργάνωσης, την Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς και του Στέφαν Μάρκοβιτς. Η Ράτιοφαρμ Ουλμ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Μονακό (23/10, 19.45).

(Photo: Harry Langer)