24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

«Κατέρρευσε» στο τέλος η Νίκη Λευκάδας

Η Νίκη Λευκάδας μπορεί για μεγάλο διάστημα να έδειξε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε από την τουρκική ομάδα με 81-61 στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της για τον δεύτερο όμιλο του Eurocup Γυναικών. Το σκορ αδικεί την ελληνική ομάδα που είχε για κορυφαίες τις Ουόκερ και Νάιτ.

Η Νίκη Λευκάδας στο ξεκίνημα με τις Ούοκερ και Νάιτ δεν άφησε τη Γαλατασαράι, που τα περίμενε όλα από τη Τζέφερσον, να ξεφύγει. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (31-28), με το ίδιο σκηνικό να συνεχίζεται και στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, η Γαλατασαράι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Νίκης, έτρεξε ένα σερί 9-2 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 38-30.

Η Νίκη αντέδρασε γρήγορα και μάλιστα πέρασε και μπροστά με 45-44 (25’ 10’’). Η τουρκική ομάδα όμως στα δύο τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου μετέτρεψε το 50-50 (28’) σε 59-50 με τη λήξη του τριανταλέπτου. Η Γαλατασαράι στη συνέχεια ανέβασε "στροφές", άνοιξε την ψαλίδα στο σκορ, φτάνοντας στη νίκη με 81-61.

Δεκάλεπτα: 21-18, 38-30, 59-50, 81-61