24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Κατάρρευση…. ξανά!

Μία ακόμα από τις γνωστές του καταρρεύσεις είχε ο Ολυμπιακός στη Λιθουανία, όπου γνώρισε τη συντριβή με 94-69 από την Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 23η αγωνιστική της Euroleague και πλέον υποχώρησε στο 9-14 δεν μπορεί να γίνεται ούτε... λόγος για την οκτάδα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ έχοντας στο μυαλό τους κυρίως την επίθεση, αν όχι μόνο αυτή, με τον Ολυμπιακό να μην κάνει φάουλ για 7:30 αγώνα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-17. Στο 13' ο Λεκαβίτσιους ήταν αυτός που ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (31-20) και η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει επικίνδυνα προς την Ζαλγκίρις. Την ίδια στιγμή η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν... ανύπαρκτη, ιδίως μέσα στη ρακέτα, όπου ο Μιλουτίνοφ πάλευε, αλλά η συνεισφορά του περιορίστηκε μόνο στον τομέα των ριμπάουντ αφού και επιθετικά έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Ρότσεστι και Βεζένκοφ «ροκάνισαν» τη διαφορά στο -8 (39-31) στο 17', με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 46-37.

Ο Ολυμπιακός είχε μείνει στο ματς, παρά την κακή του αμυντική συμπεριφορά, αλλά η απώλεια του Ρότσεστι στο δεύτερο μέρος (υπέστη θλάση) και η κακή βραδιά στην οποία βρέθηκε ο αρχηγός, Βασίλης Σπανούλης, που αποχώρησε με ενοχλήσεις από το ματς στο 25' δεν του επέτρεψαν να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό της Ζαλγκίρις. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 19 πόντους με καλάθι του Λεντέι (64-49) και η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έβαλε οριστικά... ταφόπλακα στις όποιες διεκδικήσεις μπορεί να είχε ο Ολυμπιακό από το ματς, με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και μόνο αξιοσημείωτο τη συμμετοχή του 17χρονου Αλέξανδρου Νικολαΐδη, που έκανε το ντεμπούτο του με τα "ερυθρόλευκα".