21.3 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Καντού εναντίον Πάντερ… σημειώσατε «1» (vids)

Μια Καντού ψυχωμένη και έτοιμη για τα playoffs στην Ιταλία επικράτησε της Μπολόνια του συγκλονιστικού Κέβιν Πάντερ, ενώ ακόμη μεγαλύτερο θαυμασμό προκαλεί η επιστροφή της Αβελίνο από το -23, για να κάμψει την αντίσταση της Βαρέζε.

Ο Αμάθ Εμπαγιέ αστόχησε στην εκπνοή σε ένα σουτ της απελπισίας και η Καντού ξεπέρασε το «εμπόδιο» της Μπολόνια με 96-94, κάνοντας «άλμα» οκτάδας στο πρωτάθλημα Ιταλίας. Μετά το 42-42 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι με ηγέτες τους Ντέιβον Τζέφερσον (27 π., 9 ρ.) και Φρανκ Γκέινς (23 π., 4 ρ.) είχαν πάντοτε τα ηνία και έφτασαν στην 11η νίκη τους, απέναντι σε έναν απίστευτο Κέβιν Πάντερ, που δεν μπόρεσε να χαρίσει το «διπλό» στην ομάδα του παρά τους 36 πόντους, με 11/16 σουτ και 10/11 βολές.

Μια τρομερή ανατροπή πέτυχε η Αβελίνο, που επικράτησε της Βαρέζε με 76-71, μένοντας στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Ήταν πίσω με 23 πόντους στο ημίχρονο (30-53), αλλά με μια τρομερή άμυνα που δέχθηκε 18 πόντους στη συνέχεια και τους Κάλεμπ Γκριν (19 π., 10 ρ.), Ίκε Ουντάνο (10 π., 10 ρ.) να είναι... πανταχού παρόντες, το αποτέλεσμα ήρθε, σε ένα από τα ματς της σεζόν στη γειτονική χώρα.