24.7 C

Ιστορική νίκη για τον Ήφαιστο στη Λήμνο (pics)

Ο Ήφαιστος Λήμνου χρησιμοποίησε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο για να ξεφύγει από τον Πανιώνιο και να χτίσει μια διαφορά που τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη με το 86-64 στη 2η αγωνιστική της Basket League και το πρώτο αγώνα της ομάδας στο δικό της σπίτι!

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παρκέ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέστρεψαν σε καμία περίπτωση και να χτίσουν μια διαφορά τέτοια ώστε να τους κάνει να νιώσουν ασφάλεια. Ο Ήφαιστος προηγήθηκε (9-5, 3’), ο Πανιώνιος ισοφάρισε (12-12, 6’) για κρατήσει τα ηνία η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου από αυτό το σημείο και μετά με τη διαφορά να πηγαίνει από το +6 (20-25, 7’40’’), στην μικρότερη δυνατή τιμή της (21-20, 9’), για να ανέβει στο +9 (34-25, 13’30’’) με τον Φρεϊμάνις. Οι «κυανέρυθροι» ήταν εκεί για να αντιδράσουν για μία ακόμη φορά με τον Νίκο Δίπλαρο μάλιστα να γράφει το 41-38 από πολύ μακριά, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο τρίποντα από Μπρέιζελτον και Γκότσερ έδωσαν ανάσες στον Ήφαιστο όταν ο Πανιώνιος πλησίασε (43-42, 22’20’’) για να φτάσει η διαφορά στο +9 για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση (51-42, 24’17’’). Η προσπάθεια του Δίπλαρου οδήγησε στο 53-47 (25’) με τον Γκότσερ να στέλνει για πρώτη φορά την απόσταση σε διψήφια τιμή (58-47, 27’). Ήταν το σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν το ξέσπασμά τους και με ένα επιμέρους 24-10 στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν στο +17 (65-48).

Και δεν έμεινε εκεί. Ένας από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, ο Φρεϊμάνις, ήταν αυτός που οδήγησε στο +22 (70-48, 33'40'') με τέσσερις συνεχόμενους πόντους. O αγώνας είχε ουσιαστικά τελειώσει και ήρθε το τελικό 86-64 να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας της Λήμνου, την πρώτη της στην κατηγορία των μεγάλων και στο δικό της σπίτι.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Ο αγώνας ήταν ο πρώτος στην ιστορία της Α1 στη Λήμνο και φυσικά ο πρώτος για τον Ήφαιστο εντός έδρας, σε ένα κατάμεστο γήπεδο. Το πρώτο εντός έδρας εύστοχο σουτ για τους γηπεδούχους ήρθε από τα χέρια του Μπρέιζελτον και ήταν τριών πόντων. Γεγονός και η παρουσία του Νίκου Χουγκάζ, δεύτερη στην Α1, ευστοχώντας και στο πρώτο του σουτ εντός πεδιάς (38-35, 19’).

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Πανιώνιος στηρίχθηκε πάρα πολύ στο σουτ έξω από τα 6μ75. Δεν υπάρχει κάτι πιο εύγλωττο από τη στατιστική. Στο ημίχρονο είχε 5/9 δίποντα και 8/18 τρίποντα! Πιο ισορροπημένα ήταν τα πράγματα για τον Ήφαιστο (6/15 δίποντα, 6/16 τρίποντα, ο οποίος είχε καταφέρει να κάνει μόλις ένα λάθος στο πρώτο μισό, έναντι επτά του Πανιωνίου.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Καλδίρης, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64