21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ισοφάρισε την σειρά η Μάλαγα, στέψη στην Βαλένθια (pic+vids)

Η Μάλαγα ισοφάρισε την σειρά με την Βαλένθια σε 1-1, κερδίζοντας εντός έδρας με 79-71 και δίνοντας παράταση στην αγωνία για το ποιος θα κατακτήσει το φετινό EuroCup.

Αποφασισμένη μπήκε στο παρκέ η Μάλαγα, φτάνοντας και στο +10, 21-11, με καλάθι του Οκούο. Η Βαλένθια μείωσε με τους Σάτο και Τόμας για το -5 του πρώτου δεκαλέπτου (21-16). Η μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ της Μάλαγα (23-9) ήταν καθοριστικός παράγοντας για την εξέλιξη του δευτέρου δεκαλέπτου με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 43-34.

Με τον Σμιθ να εκτελεί από την γραμμή του τριπόντου και τον Όμιτς να είναι σταθερός, οι Ανδαλουσιανοί έφτασε στο +16, 62-46, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.  Το μομέντουμ του αγώνα ήταν προφανώς με την πλευρά των γηπεδούχων, που με σωστή διαχείριση  επικράτησαν με 79-71 και έστειλαν την σειρά σε τρίτο παιχνίδι (5/4, 21:30)

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΣΜΙΘ

Ο Τζαμάρ Σμιθ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, σημειώνοντας 20 πόντους με 2/2 δίποντα και 5/9 τρίποντα, ανοίγοντας την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Περισσότερα "σκουπίδια" πήρε η Μάλαγα (40-24) ενώ εντύπωση προκαλεί το οξύμωρο 13-6 στα λάθη. Η Βαλένθια πέτυχε 13/33 τρίποντα αλλά υστέρησε στα δίποντα, όπου είχε 10/22 έναντι 18/32 των γηπεδούχων.