24.7 C

Ισοπέδωσε την Γαλατά ο Ερυθρός Αστέρας

Κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε ο Ερυθρός Αστέρας στην Γαλατάσαραϊ στον πρώτο, χρονικά, αγώνα της ημέρας στο EuroCup. Οι Σέρβοι επικράτησαν 87-57 και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 4-1. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 20'21'' για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, που είδε σε πολύ  καλά μέρα τους Φαγέ (12π, 6ρ, 2 α), Ράγκλαντ (21π, 4 α), Μπάρον (16π, 7ρ, 5 α) και Ζίρμπες (15π). Ο Ζακ Όγκαστ άγγιξε το double double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετός για να οδηγήσει την Γαλατάσαραϊ στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ήταν ο Τάι Ουέμπστερ με 16 πόντους.

Ουλμ-Μπρέσια 83-82

Η ιταλική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα βήμα μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν 81-74 με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν.  Η Μπρέσια δεν παραιτήθηκε και βρέθηκε να προηγείται 81-82 με 20’’ στο ρολόι. Το πρώτο εύστοχο σουτ του Ράινχαρντ διαμόρφωσε το 83-82 και τελικά ήταν και αυτό που έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους Γερμανούς.

Βαλένθια-Τρέντο 87-66

Μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο η Βαλένθια αντέδρασε, ξέφυγε με ένα επιμέρους 28-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη επί της Τρέντο με το τελικό 87-66. Οι Ισπανοί είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ουίλ Τόμας και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σημείωσαν από 15 πόντους, ο Ματ Τόμας πρόσθεσε 14 και Βαν Ρόσομ – Αμπάλδε είχαν 11 και 10 αντίστοιχα. Η Βαλένθια είχε 12/26 (46,1%) στα σουτ τριών πόντων και η Τρέντο το «φτωχό» 6/23 (26,1%).

Βιλερμπάν-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 89-68

Με τον Μάντας Καλνιέτις σε πρώτο πλάνο η Βιλερμπάν επικράτησε εύκολα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης  με 89-68. Ο Λιθουανός γκαρντ σημείωσε 22 πόντους και οδήγησε την γαλλική ομάδα, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Μάριο Μπιλάν με 10 πόντους, αλλά και 10 ριμπάουντ. Ο ΝτεΜάρκους πρόσθεσε 14, ο Ντέιβιντ Λάιτι 12 και ο Έρικ Μπάκνερ 10. Ο Σεργκέι Καράσεφ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζενίτ με 18 πόντους.