26.1 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Χάποελ πήρε το ντέρμπι με την Μακάμπι

Χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να σφραγίσει η Χάποελ Ιερουσαλήμ την εντός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-92. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε στην παράταση με τον Τζέιμς Φελντέιν να βάζει την υπογραφή του στη νίκη της Χάποελ στο φινάλε.

Ο πρώην "πράσινος" ήταν άστοχος (2/11 δίποντα), αλλά και πάλι ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 23 πόντους. Ο Στούντεμαϊρ ακολούθησε με 22 και 7 ριμπάουντ και ο ΤαΣόν Τόμας με πρόσθεσε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 21 πόντους, ο Τζόνι Ντιμπαρτολομέο με 18 και ο Ο' Μπράιαντ με 15 και 12 ριμπάουντ ήταν αυτοί που ηγήθηκαν για την Μακάμπι.

Η Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο (18-27), η Χάποελ στο δεύτερο (24-16) μοιράστηκαν την κυριαρχία στο παρκέ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι (58-58, 29’) και οι γηπεδούχοι έδειξαν πως μπορούν να πάρουν τη νίκη όταν 1’45’’ πριν το τέλος της κανονικής περιόδου βρέθηκαν στο +8 (80-72). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ όμως βρήκε τις λύσεις που ήθελε, διαμόρφωσε το 80-80 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και της έξτρα περιόδου ο Τζέιμς Φελντέιν έγραψε το 92-89 και με 24’’ στο ρολόι το 96-92, για να φτάσει η  ομάδα του στη νίκη με το τελικό 98-92.