24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Η ΤΣΣΚΑ έκανε τα εύκολα, δύσκολα με την Μπασκόνια (vid)

Όσο η ΤΣΣΚΑ αδιαφορούσε για την άμυνα, επέτρεπε στην Μπασκόνια να ελπίζει. Όταν όμως η “αρκούδα” έδειξε τα νύχια της στα μετόπισθεν πήρε τον έλεγχο. Όχι όμως ότι έγιναν πιο απλά τα πράγματα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε με 17 στο τέλος της τρίτης περιόδου όμως τα χρειάστηκε στο τέλος αφού χαλάρωσε γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια. Ακόμη κι έτσι η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη και συνολικά στη 14η νίκη της στις 20 αγωνιστικές της Ευρωλίγκας, επικρατώντας των Βάσκων με 94-90. Για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που κρατάει το πρώτο ημίχρονο αλλά και την άρνηση της να πέσει αμαχητί, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα και συνολικά η 13η στα 20 ματς.

Η Μπασκόνια μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι προηγούμενη με 13-7 στο 3' και 21-12 στο 5'. Οι αλλαγές του Ιτούδη και ο οίστρος του Μάικ Τζέιμς (είχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο), οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ στην άμεση αντίδραση και σε ένα σερί 15-4 για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-25. Οι Ρώσοι εκτελούσαν με εντυπωσιακή συνέπεια από το τρίποντο (8/10 στα πρώτα 17 λεπτά) όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν (44-40). Το κατόρθωναν μέσα και από τις πολλές δεύτερες επιθέσεις τους (είχαν 11 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος). Το σκορ πήγε ψηλά πάντως και στα μισά του δρόμου η ΤΣΣΚΑ ήταν μπροστά με 52-46.

Ήταν φανερό ότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν μέσα από την άμυνα τους να απλοποιήσουν την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και το έκαναν. Μετά το παθητικό των 25 πόντων της πρώτης και των 21 πόντων της δεύτερης περιόδου, κράτησαν τους Βάσκους στους 12 στην τρίτη. Σταδιακά άνοιξαν την “ψαλίδα” προηγούμενοι με 62-53 στο 24', 71-58 στο 28' και στο τέλος της περιόδου είχαν πια μια διαφορά ασφαλείας (75-58). Η Μπασκόνια δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και κατάφερε να γίνει απειλητική λίγο πριν το τέλος (88-83 στο 39') με ένα σερί 12-0. Ένα καλάθι του Χάινς έκανε το 90-83 όμως ο πολύ καλός σήμερα Μουσταφά Φαλ απάντησε με “γκολ-φάουλ” (90-86 στα 21''). Ο Τζέιμς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ (92-86), ο Σενγκέλια βρήκε γρήγορα σκορ με διείσδυση (92-88).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τη δουλειά ευκολότερη για τους Μοσχοβίτες. Μπήκε “ζεστός” από την αρχή, έβαλε σημαντικές βολές και τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Οι νικητές οικοδόμησαν μεγάλο μέρος της νίκης τους πάνω στο παιχνίδι στην περίμετρο. Τα έξι περισσότερα τρίποντα (13 έναντι επτά της Μπασκόνια) και με υψηλό ποσοστό (48,1% έναντι του 31,8% των φιλοξενούμενων) ήταν “κλειδί” στη δύσκολη επικράτηση της ΤΣΣΚΑ.

Photo Credits: Euroleague