21.5 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Ούνικς το «ελληνικό» ντέρμπι, η Γαλατά στο παρά… πέντε (pics/vids)

Η τέταρτη αγωνιστική ανήκει ήδη στο παρελθόν με το θέαμα να είναι αρκετά πλούσιο και με ομάδες να πιάνουν την κορυφή, άλλες να μένουν δίχως νίκη ενώ καταγράφηκε και ένα αρνητικό ρεκόρ από τη Μπρέσια στην επίθεση. Από τη σημερινή ημέρα μπορεί να μην αγωνιζόταν κάποιος ελληνικός σύλλογος αλλά η ελληνική εκπροσώπηση ήταν έντονη.

Από τον πρώτο όμιλο το πρόγραμμα απόψε είχε μόλις έναν αγώνα και αυτός ήταν το Μονακό - Ουλμ. Για να πανηγυρίσουν τη νίκη οι Μονεγάσκοι έπρεπε να σοβαρευτούν στο τέταρτο δεκάλεπτο ώστε να περάσουν το εμπόδιο της φιλότιμης Ουλμ με 82-65. Πρωτεργάτες για τους νικητές ήταν οι Ένις και Ο' Μπράιεν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα και έπιασαν στην κορυφή τον Προμηθέα και τη Βίρτους με 3-1 ρεκόρ ενώ οι Γερμανοί ψάχνουν ακόμη την πρώτη τους νίκη.

Στο μοναδικό αποψινό αγώνα του δεύτερου ομίλου η Τόφας υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Ρίτας Βίλνιους με 91-81, φτάνοντας στο 2-2 ενώ βύθισε τους Λιθουανούς στο 1-3. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς δίχως να χάσουν το προβάδισμα του σκορ και με έναν απολαυστικό Ντέβιν Γουίλιαμς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο τρίτος όμιλος μας επεφύλλασε μια τεράστια έκπληξη και ένα αρνητικό ρεκόρ στην επίθεση για την Μπρέσια. Οι Ιταλοί σημείωσαν μία από τις πιο μαύρες βραδιές της ιστορία τους απέναντι στην Νταρουσάφακα, καθώς σημείωσαν μόλις 35 πόντους στην επίθεση και θα είναι σίγουρα μία από τις χειρότερες παραγωγικές της βραδιές. Εν τέλει οι Τούρκοι πήραν ένα σπουδαίο διπλό με 61-35 και η Μπρέσια θα θέλει γρήγορα να το ξεχάσει. Μοναδικός διψήφιος παίκτης των γηπεδούχων ήταν ο Αμπάς με 12 πόντους ενώ τα τραγικά ποσοστά αστοχίας είχαν την τιμητική τους. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Κόλσον με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Ναντέρ δείχνοντας μεγάλη συγκέντρωση και ψυχή πήρε ένα σπουδαίο διπλό αλλά και το μοναδικό της αγωνιστικής στον όμιλο απέναντι στην Τσεντεβίτα Λιουμπλιάνα με 93-87 και έφτασε στο 2-2 ενώ η νεοσύστατη ομάδα από την Σλοβενία παρέμεινε δίχως νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μουρ και Κορντινιέρ με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα ενώ από τους γηπεδούχους πάλεψε με νύχια και με δόντια ο Σιμόνοβιτς (21π.).

Ούτε στον τέταρτο όμιλο έλειπε το ελληνικό στοιχείο το οποίο πρωταγωνίστησε κιόλας στην αναμέτρηση Γαλατασαράι με την Μπουντούτσνοστ. Για την ακρίβεια σε ένα αμφίρροπο ντέρμπι με πολλές συγκινήσεις και παράταση οι Τούρκοι στο τέλος ήταν αυτοί που πήραν τους δύο βαθμούς (84-83) χάρις σε έναν... δικό μας, τον Ζακ Όγκαστ. Ο σέντερ της τουρκικής ομάδας ήταν καθοριστικός με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από την αντίθετη πλευρά ξεχώρισαν οι Κομπς και Μπάμφορθ.

Το «τρένο» της Γκντύνια πέρασε και από την Ιταλία, καθώς επικράτησε της Τρέντο με 91-80 και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη. Οι Πολωνοί δυσκολεύτηκαν για μία περίοδο ενώ στη συνέχεια έλεγξαν πλήρως τον αγώνα, με την Τρέντο να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Από την μεγάλη... απόδραση της Γκντύνια ξεχώρισαν οι Εμελόγκου και Χάμοντς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Κνοξ (21π.) και ο Τζεντίλε (16π.) δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα της ιταλικής ομάδας.

Η Όλντενμπουργκ εξασφάλισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, υποτάσσοντας την Μάλαγα με 91-78 και στέλνοντας μήνυμα ότι δεν θα τα παρατήσει. Οι Ισπανοί χάρηκαν μέχρι την πρώτη περίοδο (20-16) ενώ αργότερα ήρθε η κατηφόρα. Ο Μπράιντον Χομπς πρόσφερε σημαντική βοήθεια με τους 18 πόντους ενώ ο Άνταμς και ο Αβράμοβιτς ξεχώρισαν από τη Μάλαγα.

19.45 Μονακό-Ράτιοφαρμ Ουλμ 82-65

Βαθμολογία: 1.Προμηθέας 3-1, 2. Βίρτους Μπολόνια 3-1, 3. Μονακό 3-1  4. ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 2-2, 5. Μακάμπι Ρισόν 1-3, 6. Ράτιοφαρμ Ουλμ 0-4

Β’ Όμιλος

22/10

Παρτιζάν-Λοκομοτίβ Κούμπαν 80-71

Βενέτσια-Λιμόζ 93-85

23/10

20.00 Τόφας-Ρίτας Βίλνιους  91-81

Βαθμολογία: 1.Παρτιζάν 4-0, 2. Λοκομοτίβ Κούμπαν 2-2, 3. Βενέτσια 2-2, 4. Λιμόζ 1-3, 5. Τόφας 2-2, 6. Ρίτας Βίλνιους 1-3

Γ’ Όμιλος

23/10

19.30 Ούνιξ Καζάν-Χοβεντούτ Μπανταλόνα  86-74

21.30 Μπρέσια-Νταρουσάφακα  35-61

21.30 Τσεντεβίτα Ολίμπια-Ναντέρ  87-93

Βαθμολογία: 1. Νταρουσάφακα 3-1, 2. Ούνιξ Καζάν 3-1, 3. Μπανταλόνα 2-2, 4. Μπρέσια 2-2, 5. Ναντέρ 2-2, 6. Τσεντεβίτα Ολίμπια 0-4

Δ’ Όμιλος

23/10

19.30 Γαλατάσαραϊ-Μπουντούτσνοστ  84-83  (76-76)

20.30 Τρέντο-Γκντίνια  80-91

21.30 Όλντενμπουργκ-Ουνικάχα Μάλαγα  91-78

Βαθμολογία: 1.Ουνικάχα Μάλαγα 3-1, 2. Γαλατάσαραϊ 3-1, 3.  Γκντίνια 3-1,  4. Τρέντο 2-2,  5. Μπουντούτσνοστ 0-4, 6. Όλντενμπουργκ 0-4