26.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Η κορυφή παραμένει… “μπλαουγκράνα” (vid)

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τη νυν ομάδα του να επικρατεί της πρώην και η Μπαρτσελόνα με το 86-62 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας έφτασε στο 18-7 παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης στην Ευρωλίγκα. Οι Λιθουανοί βρίσκονται στην 9η θέση και στο 13-11.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν μπάσκετ στρατηγικής με την επίθεση να έχει τον πρώτο λόγο στο εναρκτήριο δεκάλεπτο. Μέτρησαν συνολικά 5/5 τρίποντα ως στο έκτο λεπτό με το δεκάλεπτο να κλείνει 24-24.

Η άμυνα έκανε αισθητή την παρουσία της στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κλέψει μπάλες και να βγει στον αιφνιδιασμό, τη στιγμή που η Ζαλγκίρις Κάουνας έπαιρνε τις δικές της ανάσες από τα ριμπάουντ, μαζεύοντας οχτώ επιθετικά στο πρώτο μισό του αγώνα.. Ακόμη κι έτσι ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε την ομάδα του με τον Νικ Καλάθη στο τιμόνι και τον Κόρι Χίγγινς εκτελεστή να φτάνει στο 41-30 (17’30’’) και το 46-34 (19’).

Η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια με τους Καλάθη – Ντέιβις να οδηγούν στο +20 (59-39, 25’). Ο Γιασικεβίτσιους, με τον Λέο Βέστερμαν εκτός λόγω τραυματισμού, έδωσε ανάσες στον Καλάθη με τον 20χρονο Λεάντρο Μπολμάρο να παίρνει χρόνο στον «άσο» με τη διαφορά να φτάνει στο +24 (65-41, 27’20’’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στη νίκη με το 86-62.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Το επιμέρους 23-10 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει και πάλι Ισπανίδα αντίπαλο απέναντι της την επόμενη εβδομάδα, καθώς αντιμετωπίζει στη Μαδρίτη τη Ρεάλ (25/2, 22.00). Η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (26/2, 22.00).

Διαιτητές: Ρίζικ, Παστούσιακ, Σίλβα

Δεκάλεπτα: 24-24, 48-37, 71-47, 86-62