23.5 C
Τρίτη, 8 Οκτωβρίου, 2024

Η Έφες είχε και… αεροπορία (vids)

Είναι ομάδα που συνήθως την παράσταση την κλέβουν οι... κοντοί. Όχι πως δεν έκαναν τη δουλειά τους και αυτή τη φορά, αλλά απέναντι στη Χίμκι στην Πόλη, μίλησε και η ρακέτα για την Αναντόλου Έφες για να φτάσει σε μια ακόμη νίκη με το τελικό 101-82 και στο 14-3 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας. Την επόμενη εβδομάδα η Χίμκι με ρεκόρ 8-9 πλέον, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ, υποδέχεται τη Ζενίτ (10/1) σε έναν αγώνα ρώσικη υπόθεση και η Αναντόλου Έφες ταξιδεύει στην Ισπανία για τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα (10/1).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Εκεί όπου οι Ρώσοι προσπαθούσαν να βρουν τις απαντήσεις και έδειχναν να τις έχουν. Έμειναν κοντά στο σκορ, στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν κατάφεραν και να πάρουν το προβάδισμα (6-9 στο 3’30’’, 23-27 στο 12’) ή να δουν την αντίπαλό τους στα μάτια (41-41, 18’27’’).

Η τρίτη περίοδος ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Το 47-43 (20’) έγινε 52-48 (21’35’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά η Έφες έπαιζε λες και δεν είχε αντίπαλο. Έκανε ένα 20-3 για να φτάσει στο 72-51 (26’) σε ένα παιχνίδι ολοκληρωτικό. Άμυνα, ριμπάουντ, λύσεις μακριά από το καλάθι, αλλά και μέσα στη ρακέτα. Στο δίδυμο των «κοντών» Σίμον και Λάρκιν, προστέθηκε με ίδιες αξιώσεις αυτό των ψηλών με Πλάις και Σίνγκλετον με τους Τούρκους να επιβάλλουν απόλυτα το ρυθμό τους ως το τελικό 101-82.

MVP: Ο Τίμπορ Πλάις! Είπαμε... Έπαιξαν και οι ψηλοί. Ο Γερμανός σέντερ έχει φέτος μέσο όρο 8.3 πόντους και 3.6 ριμπάουντ. Απέναντι στη Χίμκι έφτασε σε double double με 20 πόντους (8/11 δίποντα) και 10 ριμπάουντ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Τα τρίποντα έπαιξαν το δικό τους ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης με την Έφες να αφήνει τον αγώνα με 51% και 15/29 από τα 6μ75, την ώρα που το ποσοστό της Χίμκι ήταν 37% με 9/24. Οι Τούρκοι είχαν επίσης τέσσερα κλεψίματα παραπάνω, ενώ ήταν καλύτεροι και στα ριμπάουντ. Επίσης, είναι η τέταρτη φορά φέτος που Έφες φτάνει σε κατοστάρα.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Κόλιενσιτς, Ρόσι

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-43, 77-61, 101-82