21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις – Μακάμπι 81-88: Της γκρέμισε τις ελπίδες για 8αδα (vid+pic)

Η«αδιάφορη» βαθμολογικά Μακάμπι Τελ Αβίβ (12-17) ζευγάρωσε τις νίκες της απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας στη φετινή Euroleague, περνώντας με 88-81 από τη «Zalgirio Arena» στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 31η αγωνιστική. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε να πανηγυρίσει «διπλό» από την 18η αγωνιστική, όταν και είχε κερδίσει την Άλμπα Βερολίνου. Με αυτή την ήττα η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 15-16 και είδε τα play offs να απομακρύνονται σχεδόν οριστικά.

Η Μακάμπι βρήκε απρόσμενους πρωταγωνιστές στα πρόσωπα τον Ντράγκαν Μπέντερ (16 πόντοι) και Κρις Τζόουνς (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα αλλά και 4 λάθη). Στους 12 πόντους ο Ελάιζα Μπράιντ, όσους έβαλε και ο Σκότι Ουίλμπεκιν, που «ξύπνησε» στο φινάλε.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, και πιο συγκεκριμένα στην 8η αγωνιστική, η Μακάμπι είχε νικήσει με σχεδόν 30 πόντους διαφορά μέσα στο Τελ Αβίβ.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε ορεξάτη και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νάιτζελ Χέιζ (δώδεκα πόντοι σε 10'), έφτασε να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους, 21-8, μετά από 7 λεπτά παιχνιδιού. Με δύο γκολ-φάουλ του Όμρι Κάσπι, ήτοι έξι προσωπικούς πόντους, η Μακάμπι άρχιζε να ροκανίζει τη διαφορά.

Το 26-18 υπερ των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε 30-28 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, πριν συμπληρωθούν 13 αγωνιστικά λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησε μια σχετική ισορροπία σε ό,τι αφορά στο σκοράριμα, με τη Ζαλγκίρις να κλείνει το ημίχρονο, ούσα μπροστά με 40-38.

Μία σου και μία μου πήγαινε το ματς μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα του «λαού» εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα φάουλ του αντιπάλου που την έστειλαν στη γραμμή της «φιλανθρωπίας», μπήκε στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, προπορευόμενη με βραχεία κεφαλή, 64-63. Ελάιζα Μπράιαντ και Τάιλερ Ντόρσεϊ με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα σε αυτό το διάστημα, κράτησαν όρθια τη Μακάμπι

Παρά τα τρίποντα του Ντράγκαν Μπέντερ, η Ζαλγκίρις είχε λύσεις και πλουραλισμό και ξεμάκρυνε με 79-72 στο 36'15". Η Μακάμπι με Ουίλμπεκιν-Ζίζιτς, που δεν είχαν φανεί ιδιαίτερα στο ματς, να μπαίνουν στην εξίσωση, αλλά και με τους σταθερά καλούς Τζόουνς-Μπράιντ, έτρεξε ένα επιμέρους 16-2 στα τελευταία 3 λεπτά και 45 δεύτερα και έφυγε από το Κάουνας με το ροζ φύλλο (88-81)!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε 51 από τους 88 πόντους της από παίκτες ππυ ήρθαν από τον πάγκο, ενώ  ήταν και πιο εύστοχη και μετρημένη στις προσπάθειές της κοντά στο καλάθι (22/34 δίποντα, έναντι 21/44 που είχε η Ζαλγκίρις).

ΓΛΥΚΟΠΙΚΡΟ ΡΕΚΟΡ: Ο Νάιτζελ Χέιζ έκανε career-high πετυχαίνοντας 24 πόντους (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), ενώ κατέβασε 5 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα. Προηγούμενο ρεκόρ του ήταν οι 21 πόντοι που είχε βάλει απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο στις 28 Φεβρουαρίου του 2020. Τότε είχε συγκεντρώσει 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ σήμερα (25/03) το PIR του έφτασε στο 30, κάνοντας και εδώ career-high. Παρόλα αυτά, η ήττα θα του αφήσει σίγουρα γλυκόπικρη γεύση.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88