24.9 C

Εφές εξπρές!

Η τρίτη  νίκη γηπεδούχου στα ισάριθμα πρώτα ματς των playoffs της Ευρωλίγκας ήρθε για την Εφες με το 75-68 επί της Μπαρτσελόνα. Οι Τούρκοι μπήκαν στην διαδικασία με κεκτημένη ταχύτητα από την πολύ καλή τους κανονική περίοδο, ήταν αφεντικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παρά την αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δίλεπτο, κράτησαν μια νίκη που δικαιούνταν απόλυτα.

Η Εφές μπήκε στο ματς και φουριόζα και εύστοχη. Με την άμυνα τη Μπαρτσελόνα να επιτηρεί... διακριτικά, οι Τούρκοι ευστόχησαν σε 5/7 τρίποντα στα πρώτα 7'30'' και έφτασαν στο +13, 24-11 ενώ στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 26-15.

Ο Κέβιν Πάνκγος το πήρε πάνω του για την Μπαρτσελόνα στην δεύτερη περίοδο και με 10 πόντους αλλά κυρίως δίνοντας ρυθμό, ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής του 32-32 στο 17'. Ο Πέσιτς τον τράβηξε στον πάγκο, η Εφες το εκμεταλλεύτηκε και πήγε στο ημίχρονο έχοντας και πάλι προβάδισμα, αυτή τη φορά όμως το πολύ πιο ρευστυό 40-36.

O "κλεφτοπόλεμος" συνεχίστηκε για 8 λεπτά στην τρίτη περίοδο, το φινάλε της όμως ανήκε στην Εφες. Ενα ξέσπασμα του Ντάνστον την έφερε στο +11, 58-47 στο 29' και έκλεισε το δεκάλεπτο με 58-49 και προβάδισμα για την τελική ευθεία.

Σε αυτή την ευθεία τα έκανε όλα σωστά μέχρι το 37', είχε συγκέντρωση στην άμυνα, είχε τον Λάρκιν να δίνει σιγουριά στην επίθεση, είχε και σωστές επιλογές, όμως,  από το 71-59 στο 36', η Μπάρτσα έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 71-66 στο 38'30'', με τους Τούρκους να αντιδρούν ψύχραιμα κι εκεί και να μην χύνουν την καρδάρα με το γάλα.

ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ: Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν ο άνθρωπος - οχρήστρα για την Εφές στο ματς. Οργάνωνε ψύχραιμα και σωστά, σκόραρε σε κρίσιμα σημεία, μοίραζε πάσες, έκανε τα πάντα και ήταν ο πιο σταθερός και σίγουρος παίκτης της.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν αξιοζήλευτη η οικονομία των Τούρκων στα δίποντα και το 61,5% με 16/26, τους έδωσε την σιγουριά που έψαχναν για να παίρνουν σκορ στα δύσκολα σημεία.