23.9 C

Επίδειξη από την Αρμάνι με… τοπ μόντελ τον Σέρχιο (vids, pics)

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν επέτρεψε στην Φενέρμπαχτσε να την απειλήσει έστω σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-74 γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο της. Oι Ιταλοί ήταν καλύτεροι, ενώ στο πρόσωπο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ βρήκαν τον ηγέτη που χρειάζονταν κάθε φορά που οι αντίπαλοί τους επιχειρούσαν να πλησιάσουν.

Η πίεση της Αρμάνι Μιλάνο και τα ελεύθερα σουτ που η ίδια βρήκε, είτε από λάθη της αντίπαλης ομάδας, είτε μέσω των επιθετικών ριμπάουντ τη βοήθησαν να φτάσει στο 18-6 (6’45’’) με έναν απροσδόκητο πρωταγωνιστή: Ο Αμεντέο Ντελα Βάλε ήρθε από τον πάγκο και μέσα σε τέσσερα λεπτά ήταν ήδη διψήφιο (10π.). Η Φενέρμπαχτσε φαινόταν ανίκανη να απειλήσει ή έστω να βρει ρυθμό. Ή ακόμη να περιορίσει κάποιο από τα ατού των Ιταλών, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να διευθύνει και να εκτελεί ως το 41-24 (19’).

Το καρδιογράφημα της Φενέρ είδε την πρώτη... τεθλασμένη εκεί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, συνεχίζοντας και στην τρίτη περίοδο (41-32 στο 20’23’’, 47-40 στο 23’30’’). Κάπου εκεί εμφανίστηκε και πάλι ο Ντελα Βάλε από τον πάγκο για να διαμορφώσει το 54-42 (24'20''), ενώ ο Νάντο ντε Κολό μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό χρεώθηκε με τρίτο και τέταρτο φάουλ (26'20'').

Η Φενέρ πήρε λύσεις από τον νεαρό Μπιμπέροβιτς με τον Ουίλιαμς να γράφει το 68-60 (31'40''), αλλά όπως γινόταν κάθε φορά που πλησίαζαν οι Τούρκοι, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις (76-62, 33'25''). Το ίδιο έγινε ως φινάλε με την Αρμάνι Μιλάνο να φτάνει στη νίκη με 87-74.

MVP: O Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν αυτός που πήρε την Αρμάνι Μιλάνο από το χέρι αφήνοντας το παρκέ με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Συγκλονιστικός στην επιστροφή του στην Ευρωλίγκα ο Γκουντάιτις με 17 πόντους, ενώ κλειδί ήταν ο Ντελα Βάλε που ερχόμενος από τον πάγκο "ξεκόλλησε" δύο φορές την ομάδα του, φτάνοντας στους 15 πόντους.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να μην έχει καμία ασίστ ως και λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, εξαιτίας της αστοχίας της, αλλά και της άμυνας της Μιλάνο, η οποία κυριαρχούσε και στα ριμπάουντ (13-6). Στο ημίχρονο οι Ιταλοί είχαν... double score στο κομμάτι αυτό της στατιστικής (24-12).

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΔΥΟ: Οι δύο ομάδες είχαν από έναν παίκτη που έκανε τη παρθενική του εμφάνιση στη φετινή Ευρωλίγκα: Ο Γκουντάιτις για την Αρμάνι Μιλάνο και ο Λοβέρν για την Φενέρμπαχτσε.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πουκλ, Νίκολιτς

Δεκάλεπτα: 20-11, 41-29, 66-55, 87-74

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Αρμάνι Μιλάνο στην επόμενη διπλή εβδομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου (29/10, 21.00) και εντός την Μπαρτσελόνα (1/11, 21.00). Η Φενέρμπαχτσε επισκέπτεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (30/10, 21.05) και στη συνέχεια υποδέχεται τη Ζαλγκίρις Κάουνας (1/11, 19.45).