18.1 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Εντυπωσιακή Μπεσίκτας στον πρώτο ημιτελικό!

Η Μπεσίκτας εκμεταλλεύτηκε την έδρα, το μικρό αλλά κατάμεστο και θορυβώδες γήπεδό της, ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Τουρκίας με το 90-71 επί της Αναντόλου Έφες.

Η Έφες βρέθηκε στο +6 (15-21, 7’50’’), προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-25) και ξανά με 28-29 (12’20’’). Από το σημείο αυτό όμως ήταν σαν να... κατέβηκαν οι διακόπτες. Η Μπεσίκτας έκανε ένα 20-4 με πάρα πολύ δυνατή άμυνα και μυαλωμένες λύσεις στην επίθεση για να φτάσει στο 48-33 (20’). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγούν, έχασαν το μυαλό τους σε αρκετές περιπτώσεις. Στην τέταρτη περίοδο έδειξαν αποφασισμένοι να κάνουν την αντεπίθεσή τους, αλλά στο 68-58 (33’) ένα αντιαθλητικό φάουλ και ένα γκολ φάουλ διαμόρφωσαν το 76-58 (35’) με τη διαφορά να «πατάει» και στους 20 πόντους (85-65, 37’30’’) και ένα λεπτό πριν το τέλος να φτάνει στο +21 (90-69). Το τελικό 90-71 έγραψε ο Ερτέλ από τη γραμμή των βολών.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την 1η Ιουνίου, ενώ αύριο θα γίνει ο δεύτερος αγώνας Φενέρμπαχτσε-Νταρουσάφακα με την Φενέρ να προηγείται 1-0.