26.8 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Εκτέλεσε την Ζαλγκίρις από τα 6μ75 και νίκησε η Μπασκόνια (pics)

Η Μπασκόνια πήρε μια κάτι παραπάνω από σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να μπει στα play off της Ευρωλίγκας. Επικράτησε στο δικό της σπίτι της Ζαλγκίρις Κάουνας  με 80-73 και βρίσκεται πλέον στο 12-12 (όσες νίκες έχει και ο Ολυμπιακός, ο οποίος όμως αγωνίζεται αύριο), με τους Λιθουανούς να πέφτουν στο 9-15.

Οι Βάσκοι μετά από το μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-12) με τον Ματ Τζάνινγκ να ευστοχεί στην εκπνοή σε μακρινό τρίποντο με ταμπλό, είδαν τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και να αντιδρούν για το 17-20 (12’45’’). Η Μπασκόνια ευστόχησε για πρώτη φορά στη δεύτερη περίοδο τρία λεπτά μετά την έναρξή της (20-20), αλλά βρέθηκε και γρήγορα πίσω (20-24, 14’40’’). Ήταν όμως η ώρα για το δικό της σερί με την άμυνα να δυναμώνει, βρίσκοντας από την άλλη ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο ως το 35-24 (18’50’’) και το 40-25 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό.

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν αυτός που πήρε την ομάδα πάνω του με την επιστροφή στο παρκέ, οι συμπαίκτες του μπήκαν στην εξίσωση με τον Μάριους Γκριγκόνις να μειώνει με συνεχόμενους πόντους στους τέσσερις (43-39, 24'45''). Τα τρίποντα βοήθησαν της Μπασκόνια να "ξεκολλήσει" (51-41, 25'50'') και ξανά όταν πλησίασε η Ζαλγκίρις  με το 51-46 να γίνεται 54-46 (27'10'') και το 56-50 να μετατρέπεται σε 59-50 (29') και τις δύο φορές με τρίποντο του Βότιμαν από την ίδια θέση: Τη γωνία απέναντι από τον πάγκο των Λιθουανών.

Τα 6μ75 φάνηκαν να σώζουν για μία ακόμη φορά την Μπασκόνια με δράστη αυτή τη φορά τον Βιλντόζα (69-59, 35'), οι Λιθουανοί πλησίασαν (69-63, 36'10''), αλλά ο Αργεντίνος ήταν εκεί για μία ακόμη φορά (73-63, 37'30''). Η Ζαλγκίρις Κάουνας το πάλεψε ως το τέλος, αλλά η νίκη έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων με το τελικό 80-73.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δύο παίκτες δικαιούνται την... κορυφή για την Μπασκόνια. Ο Σαβόν Σιλντς, ο οποίος άφησε το παρκέ με double double (14π, 10ρ) και ήταν σταθερά καλός και ο Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος "χτύπησε" όταν η μπάλα έκαιγε και με 5/8 τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να σφραγίσει τη νίκη. Όλα αυτά με τον Ματ Τζάνινγκ να παρακολουθεί με το δεξί χέρι δεμένο στον πάγκο.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Στα δώδεκα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ζαλγκίρις είχε 7/9 βολές και η Μπασκόνια 3/3 με το σκορ να είναι στο σημείο αυτό 17-18. Ως το ημίχρονο οι αντίστοιχοι αριθμοί ήταν 10/13 και 4/5 με τους Λιθουανούς όμως να έχουν φτάσει τα 10 λάθη, έχοντας ακόμη μόλις 1/5 τρίποντα και 6/19 δίποντα (31,6%).

H ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ζαλγκίρις Κάουνας υποδέχεται την Γκραν Κανάρια (7/3) και η Μπασκόνια την Χίμκι (8/3) στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γιόβτσιτς, Ρότσα

Δεκάλεπτα: 17-12, 45-20, 59-52, 80-73