21.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Εθνική… non stop!

Παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της η Εθνική ομάδα πήρε μία ακόμα νίκη στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου νικώντας στο Ηράκλειο, στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της, τη Γεωργία με 81-69. Μπουρούσης και Βασιλόπουλος ήταν οι κολώνες της ομάδας, όμως στο τέλος καθοριστική συμβολή είχαν ο Λευτέρης Μποχωρίδης και ο Αντώνης Κόνιαρης με τα μεγάλα καλάθια που έβαλαν.

Η Γεωργία πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Σανάτζε, αλλά από εκεί και μετά η Εθνική μας κυριάρχησε. Με τον Κόνιαρη να παίζει καλή άμυνα στον Μακ Φάντεν βραχυκύκλωσε την επίθεση των Γεωργιανών, που έτσι κι αλλιώς ήταν άστοχοι, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε κομβικό ρόλο στην κυκλοφορία της μπάλας κάνοντας παιχνίδι από το λόου ποστ. Οι Έλληνες διεθνείς ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κάνει θραύση και τους Μπουρούση, Κόνιαρη να δίνουν κι αυτοί λύσεις, έτσι στο 6' προηγήθηκε με 19-7.

Ο Σκουρτόπουλος άρχισε σιγά σιγά να κάνει αλλαγές και ο ρυθμός έπεσε λίγο, η Γεωργία δε βρήκε κάποιες επιθετικές λύσεις κυρίως με τον Σερμαντίνι μέσα στη ρακέτα. Παρόλο λοιπόν που η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 23-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στην αρχή της δεύτερης οι Γεωργιανοί μείωσαν 25-22 (12'), καθώς έβγαλαν και κάποιες καλές άμυνες, που τους απέφεραν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Σε εκείνο το σημείο δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Μπουρούση και Γκίκα έκαναν το σκορ 31-22 και η Εθνική κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο, παρόλο που από κάποιο σημείο και μετά έπαψε να παίζει καλά στην επίθεση. Η ευστοχία στα τρίποντα ήταν ένα κρίσιμο στοιχείο που τη βοήθησε να ανεβάσει τη διαφορά στους 13 πόντους (40-27 στο 17'), μαζί με την μεγάλη αστοχία των Γεωργιανών ακόμα και στις βολές. Κατά τα άλλα η μπάλα έπαψε να κυκλοφορεί σωστά στην επίθεση, τα λάθη άρχισαν να πυκνώνουν και οι πολλές αλλαγές χάλασαν το ρυθμό. Η επίθεση κόλλησε, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου ένα καλάθι του Μποχωρίδη κι ένα κλέψιμο του Σαλούστρου, που κατέληξε σε καλάθι του Γκίκα στην εκπνοή επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου 20λέπτου με 44-31.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με δύο τρίποντα του Αθηναίου, ένα του Κόνιαρη κι ένα ακόμα σουτ του Βασιλόπουλου από τα 6.5 μέτρα, που ανέβασαν εν ριπή οφθαλμού τη διαφορά στους 22 πόντους (55-33) δυόμισι λεπτά μετά την έναρξή της. Η Εθνική έδειξε να μην απειλείται στην άμυνα, αφού είχε κλείσει καλά τη ρακέτα και είχε σταματήσει τον Σερμαντίνι, έτσι κρατούσε εύκολα αυτό το προβάδισμα, παρόλο που άρχισε και πάλι να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επιθετική λειτουργία της.

Στο 17' ο Μπερισβίλι έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα, με τα οποία μείωσε 59-47, ωστόσο ο Σκουρτόπουλος πήρε τάιμ άουτ, μετά το τέλος του οποίου η άμυνα βελτιώθηκε και στην επίθεση η μπάλα πήγε πιο κοντά στο καλάθι. Ήταν ένα ακόμα τρίποντο του Βασιλόπουλου, πάντως, αυτό που έκανε το σκορ 64-47 στο 28' και η περίοδος έληξε με 66-51.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ηλίας Ζούρος γύρισε την άμυνα της Γεωργίας σε μια ζώνη, που δυσκόλεψε την Εθνική μας, η οποία έχασε την επαφή με το καλάθι. Και καθώς "ξύπνησε" ο Μακ Φάντεν κι έδωσε ένα χεράκι στον Σερμαντίνι, που ως τότε πάλευε μόνος του, η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά μετά τη δεύτερη περίοδο κάτω από τους 10 πόντους (68-63 στο 33').

Το παιχνίδι πήρε φωτιά και η Εθνική αφοσιώθηκε περισσότερο στην άμυνα, όπου πραγματικά κατάφερε να σταματήσει την επιθετικότητα των Γεωργιανών, έστω κι αν σε κανά δυο περιπτώσεις ήταν και τυχερή, αφού ο Μακ Φαντεν αστόχησε σε ελεύθερα σουτ. Έτσι, στα τελευταία 4 λεπτά ανέλαβαν δράση στην επίθεση πρώτα ο Κόνιαρης, που πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο, κι αμέσως μετά ο Μποχωρίδης, που με έξι συνεχόμενους πόντους και μια ασίστ στον Αθηναίου συνέβαλαν αποφασιστικά ώστε το σκορ να γίνει 81-68 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος.

Εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε, αφού η Γεωργία δεν είχε άλλες δυνάμεις. Ο Σκουρτόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Κακλαμανάκη, που έκανε το ντεμπούτο του στην Εθνική ομάδα, η οποία πήρε μία ακόμα νίκη σε αυτή την προκριματική φάση.

Ο ΑΣΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ: Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, εκεί όπου η Γεωργία είχε πλησιάσει και το πίστευε, ο Λευτέρης Μποχωρίδης έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους, έδωσε και μια ασίστ στον Αθηναίου και ουσιαστικά καθάρισε την μπουγάδα. Τελείωσε με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολλά τρίποντα στον αγώνα, 13/33 για την Εθνική και 8/26 για τη Γεωργία