24.4 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

Δύο στα δύο για την ΑΕΚ στην Πόλη

Δεέτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Κωνσταντινούπολη για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 75-65 και της Μπαχτσεσεχίρ του Στέφανου Δέδα. Παρά τις απουσίες της (Σλότερ, Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος), η Ένωση έδειξε καλό πρόσωπο στα δύο αυτά φιλικά και μπορεί να είναι αισόδοξη για τη συνέχεια.

Πρωταγωνιστής αυτή τη φορά ήταν ο Χάουαρντ Σαντ Ρος, ο οποίος εκτός από την πολύ καλή δουλειά που ξέρει να κάνει στο αμυντικό κομμάτι, έδειξε "ζεστός" και στην επίθεση. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε και πάλι τα δικά του και ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήρε ένα προβάδισμα, που πήρε διψήφια τιμή, και έλεγξε τον αγώνα.

Η Ένωση προηγήθηκε με 43-31 στο ημίχρονο, ωστόσο στην τρίτη περίοδο η Μπαχτσεσεχίρ βελτιώνοντας την άμυνά της, πλησίασε (58-55 στο 30'). Δεν μπόρεσε, ωστόσο, να κάνει την ανατροπή, γιατί οι παίκτες της ΑΕΚ έλεγξαν και πάλι τον αγώνα και πήραν εν τέλει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 43-31, 58-55, 75-65.

Μπαχτσεσεχίρ (Δέδας): Γκόλντεν 6, Αρμάντ 2, Αλντινούγ 7 (1), Ερόλ 3 (1), Οζτζάν, Χάρντι 10 (2), Γκιουλσέν 4, Κλαρκ 5, Τζόνσον 14, Σενλί 14.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 10 (2 τρ. – 7 ασ), Τολιόπουλος 2, Λάνγκφορντ 18 (1), Τσαλμπούρης 7, Κακλαμανάκης 4 (10 ριμπ.), Γκίκας, Μαυροειδής 6, Σαντ Ρος 19 (3), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 4, Γιάνκοβιτς 3.