21.3 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Δικέφαλος βομβαρδιστής!

Οι παίκτες της ΑΕΚ έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι από την περιφέρεια, οι Ντούσαν Σάκοτα και Γιόνας Ματσιούλις έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων τους πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ στις κρίσιμες στιγμές και η Ένωση πήρε μία ακόμα σπουδαία νίκη στη Λήμνο επί του μαχητικού Ηφαίστου με 87-74. Πλέον, μετά και την τιμωρία του Ολυμπιακού, η Ένωση είναι μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και πάει με ηθικόν ακμαιότατον να αντιμετωπίσει την Τετάρτη στη Γερμανία την Μπάμπεργκ στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του BCL.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο κατάμεστο και πάλι από Λημνιούς φίλους του μπάσκετ κλειστό "Νίκος Σαμαράς" με σκοπό να χτυπήσουν μέσα στη ρακέτα. Ο Ήφαιστος με τον Έβανς να αντιδρά σωστά απέναντι στις παγίδες που του έστηνε στο χαμηλό πόστ η αντίπαλη άμυνα, με τον Διαμαντάκο να εκμεταλλεύεται την υψομετρική διαφορά του από τους ψηλούς της Ένωσης και με τους Μπρέιζελτον, Γκότσερ, Σμιθ να δημιουργούν ρήγματα με τις διεισδύσεις τους. Και η ΑΕΚ επιχειρώντας να εκμεταλλευτεί τη δύναμη του Ματσιούλις και τον οίστρο του Χάντερ, ο οποίος κυριάρχησε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Συνέπεια όλων αυτών ήταν οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ήφαιστος προηγήθηκε στο 5' με 15-11 χάρη σε ένα τρίποντο του Φρεϊμάνις, αλλά η ΑΕΚ διατήρησε την επαφή της με τον εκπληκτικό Χάντερ κι όταν πέρασε στο παιχνίδι ο Σάκοτα, πήρε ισχνό προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου (22-21).

Οι αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές επηρέασαν και το βαθμό προσήλωσης στο αρχικό πλάνο, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να αρχίσουν να σουτάρουν περισσότερο από την περιφέρεια, απ' όπου όμως αμφότερες ήταν άστοχες, Έτσι το ντέρμπι συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, καθώς η Ένωση κατάφερνε να αντιπαρέρχεται την πίεση που εξασκούσε ο Ήφαιστος, καθώς ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ήθελε να εκμεταλλευτεί την απουσία των δύο πόιντ γκαρντ του αντιπάλου του, Θίοντορ και Ξανθόπουλου.

Η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο 17' χάρη σε προσπάθειες του Σάκοτα και του Χάντερ, όμως ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα με τους Μπρέιζελτον και Γκότσερ, έτσι το ημίχρονο έληξε με την Ένωση να προηγείταιμε βραχεία κεφαλή (39-38).

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Ήφαιστο να ξαναβάζει με συνέπεια την μπάλα στη ρακέτα με τον Έβανς να μην έχει αντίπαλο και να σκοράρει συνεχώς. Από την άλλη μεριά όμως ο Γιόνας Ματσιούλις πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Χτύπησε αρχικά μέσα στη ρακέτα, καθώς δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του κι όταν ο Μανωλόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη για να τον περιορίσει, άρχισε τα τρίποντα. Έβαλε δύο συνεχόμενα, ένα ακόμα πέτυχε ο Σάκοτα και η διαφορά εκτινάχτηκε στους 10 πόντους υπέρ της ΑΕΚ (57-47) στο 26'.

Ο Λαρεντζάκης τα πήγε καλά ως πλέι μέικερ, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, ο Τζέιμς έπαιξε καλύτερη άμυνα από τον Χάντερ μέσα στη ρακέτα και η αμυνα της Ένωσης βελτιώθηκε συνολικά, με αποτέλεσμα ο Ήφαιστος να αναλώνεται από κάποια στιγμή και μετά σε άστοχα τρίποντα, ενώ και ο Μανωλόπουλος άργησε να πάρει το τάιμ άουτ και όλα αυτά συνετέλεσαν ώστε η ΑΕΚ να ξεφύγει. Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε και στους 12 πόντους (59-47) στο 18', καθώς ο Ήφαιστος έμεινε για 2,5 λεπτά χωρίς πόντο.

Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου η ομάδα της Λήμνου γύρισε την άμυνα σε μαν-του-μαν και έβαλε ξανά την μπαλα μέσα στη ρακέτα, με τους Σμιθ και Διαμαντάκο να βοηθούν, έτσι κατάφερε να μειώσει 60-54, ωστόσο ένα μεγάλο τρίποντο του Σάκοτα έκανε το 63-54, σκορ με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με τον Ήφαιστο να πιέζει πολύ, ειδικά στην περιφέρεια. Εκεί όπου η ΑΕΚ έπαιζε χωρίς τους πόιντ γκαρντ της κι αυτό άρχισε να της κοστίζει. Τα μαζεμένα λάθη της στην αρχή της περιόδου, λόγω της πίεσης, τα εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Λήμνου, που ξεκινώντας με ένα τρίποντο του Μούρτου, κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας σε 63-62 στο 32'.

Όμως σε εκείνο το σημείο ο Σάκοτα χτύπησε ξανά. Ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο και το σκορ πήγε στο 66-62 κόβοντας τα πόδια των παικτών των γηπεδούχων. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο Σαντ Ρος πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο, μετά απο μια ακόμα κακή επίθεση του Ηφαίστου ο Χάντερ έκανε το 71-64 και τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Η ΑΕΚ κυριάρχησε πλήρως, με μεγάλο όπλο της τα τρίποντα, που έκοβαν τη όποια όρεξη έδειχνε να έχει ο Ήφαιστος για να επιστρέψει. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά ανέβηκε και στο +16, με αποτέλεσμα η νίκη της Ένωσης να πάρει στο τέλος διαστάσεις.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ: Είναι δύσκολο να διακρίνει κανείς ποιος από τους Ντούσαν Σάκοτα και Γιόνας Ματσιούλις δικαιούται περισσότερο τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της ΑΕΚ. Ο αρχηγός τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 4/6 τρίποντα, ο Λιθουανός με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα, όμως αμφότεροι πέτυχαν μεγάλα σουτ σε σημεία που ο Ήφαιστος έδειχνε να αμφισβητεί την ανωτερότητα της Ένωσης, κρατώντας την όρθια και ανοίγοντας τον δρόμο για τη καθαρή τελική επικράτηση.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 11/22 τρίποντα και ο Ήφαιστος 2/18. Αυτή η διαφορά τα λέει όλα.