21.3 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-9η αγων.):Άλωσε το «Κροίσος Πέρσης» η ΧΒΑ

Την πρώτη του ήττα μέσα στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» γνώρισε ο Μίλων, ο οποίος έμεινε στο -5 (69-64) της Χαλκίδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου νότου. Οι φιλοξενούμενοι παρά τα προβλήματα τραυματισμών και την απουσία του Σιδέρη παρατάχτηκαν ανταγωνιστικοί απέναντι το σύνολο του Αποσκίτη, φλερτάροντας από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με το προβάδισμα. Ο Μίλων όμως με ένα σερί 7-0 βγήκαν μπροστά για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το 20-20. Στην δεύτερη περίοδο οι δυο διεκδικητές προχωρούσαν χέρι με χέρι για να γυρίσει η ζυγαριά προς τους γηπεδούχους στην ολοκλήρωση του πρώτου μισού. Στο 3ο δεκάλεπτο η εμπειρία του Θανάση Κατσούλα οδήγησε την ΧΒΑ στο 48-43, με την περίοδο εν τέλει να κλείνει 52-50 υπερ. της ομάδας από την Εύβοια. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πιεστική τους άμυνα ενώ στην επίθεση ο Στεφάνου για ακόμα ένα παιχνίδι χάρισε «αέρα» (59-51) σε κομβικό σημείο στην ομάδα του, ενώ ο Μπρατσιάκος με τρίποντο έκανε το 66-54 στο 36ο λεπτό. Όμως με ένα μίνι σερί (6-0) οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 66-60 στο 3:40 πριν από το τέλος. Ο Στεφάνου έβαλε ξανά το χεράκι του για το 68-64 για να διαμορφώσει ο Μητσιμπόνα με 1/2 βολές το τελικό 69-64. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι Χωματάς και Παπανικολόπουλος από τους γηπεδούχους αλλά και ο ο Σταθόπουλος της ΧΒΑ αποχώρισαν λόγω τραυματισμού από την αναμέτρηση.

Με το αήττητο μέσα στην έδρα της συνεχίσει η Ένωση Ιλίου αφού 2,6'' πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Γεροκώστας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, το οποίο και κράτησαν μέχρι και την ολοκλήρωση του παιχνιδιού απέναντι στον ΕΦΑΟΖ. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας τα ηνία του σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι σε ένα δυνατό δίλεπτο έκαναν επιμέρους 14-0 και βγήκαν στο +15 (40-25) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 40-31 υπέρ του ΕΦΑΟΖ. Στην επανάληψη οι παίκτες του Τάκη Πανουλια κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και με τρίποντο του Μπολάτογλου στο 28ο λεπτό να βγουν μπροστά με 52-51. Ο ΕΦΑΟΖ όμως δεν τα παράτησε συνέχισε να πιέζει και με δυο συνεχόμενα τρίποντα να παραμένει κοντά στην ανατροπή. Ο Γερόκωστα όμως κράτησε την ομάδα του μπροστά και με εφτά καθοριστικούς πόντους έδωσε τη νίκη με 79-78 στην ομάδα του.

Το δύσκολο ταξίδι αλλά και η πίεση του ΑΠΑΣ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κράτησαν πίσω τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου (7-0) στην Νάξο. Οι φιλοξενούμενοι όσο και αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να αποσπάσουν Τα Φανάρια από το στόχο τους και έτσι με το 65-50 το σύνολο του Αλμπάνη κράτησε το εντός έδρας αήττητο.

Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων η ΦΕΑ κατέκτησε το πρώτο της «διπλό» στην Θήβα υποχρεώνοντας παράλληλα τον Άρη στην πρώτη του εντός έδρας ήττα. Το σύνολο από την Νέα Φιλαδέλφεια εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με «καλοκουρδισμένους» τους Τρικαλιώτη 18, Στεργιάκη 16, Λιτσιο 14, Μιχόπουλο 13, και Καραλευτέρη 10 κατέκτησε το ροζ φύλλο μακριά από το σπίτι του.

Ο ΑΟΚΧ κατέθεσε ψυχή στο παρκέ του ΕΑΚ και πήρε τη νίκη στου ΒΑΟΛ με 73-58 επιστρέφοντας έτσι θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα της Κρήτης μπορεί να βρέθηκε στο +16 (31-15) στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και να κλείσει το ημίχρονο με 42-31, ο ΒΑΟΛ όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ξεκινώντας από την άμυνα έφερε το ματς στα ίσια στην ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Εκεί μίλησε η ψυχή, η εμπειρία του Παναγιώτη Κιγμέτογλου και η ευστοχία του Παναγιώτη Ζανιδάκη. Ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε σε 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο του αγώνα και έτσι η ομάδα της Κρήτης πήρε το θετικό αποτέλεσμα και επέστρεψε στις νίκες με το 73-58.

Ένα θετικό αποτέλεσμα κομβικής σημασίας πανηγύρισε ο Ερμής απέναντι στον Αργοναύτη. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν νωθροί και άστοχοι (9/30 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 15/26 βολές) στο κλειστό του Σχηματαρίου, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, έπαιξαν το παιχνίδι τους και με εξαιρετικό τον Δημήτρη Γιαναλέτσο πήραν τη νίκη με 66-50.

Μπορεί ο Αίαντα Αυλίδας να πάλεψε για ακόμα ένα εντός έδρας ματς προκειμένου να… χαμογελάσει, το Πέρα, όμως δεν άφησε πολλά περιθώρια στον ουραγό και ετσι πήρε τη νίκη με 77-62. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά ακόμα και με 14 πόντους (38-24), η ομάδα του Νάσου Σαλιάρη όμως δεν παραιτήθηκε. Πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε στους δέκα πόντους, όμως οι δυνάμεις των παικτών του δεν άντεξαν να κάνουν την υπέρβαση και έτσι, το σύνολο του Γκαναβία πανηγύρισε το τέταρτο σερί θετικό αποτέλεσμα.