26 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-5η αγων.): Θρίαμβος στην παράταση για τον Μίλωνα συνεχίζει αήττητος ο Κρόνος

Έπειτα από 45 λεπτά παιχνιδιού πανηγύρισε ο Μίλων του Άρη Θήβας με 94-92. «Μοιραίος» για τους φιλοξενούμενους ο Γκρινιάρης, ο οποίος αστόχησε στις δυο βολές που κέρδισε 7΄΄πριν την ολοκλήρωση του ματς με το σκορ να είναι στο 93-94. Ο Μίλων κέρδισε φάουλ στην τελευταία του επίθεση και με ½ βολές από τα χέρια του Ψηλέα κατέκτησε τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τέταρτη παράταση που παίζει η ομάδα της Θήβας από την έναρξη της αγωνιστικής σεζόν μέχρι και τώρα με ιδιαίτερο αυτό να ενσταντανέ να είναι στο 3-1.

Συνεχίζει αήττητος ο Κρόνος, ο οποίος πέρασε και  από του Ζωγράφου. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου πήρε το «διπλό» με 61-57 του ΕΦΑΟΖ και έγραψε το 5-0 στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου νότου.

Η Ένωση κράτησε το αλώβητο στο Ίλιον, μιας και επικράτησε της ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ με 77-69. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αφήσουν άποντο τον πρώην παίκτη του Αλέξανδρο Μπάρδα, να μην επηρεαστούν από τους 24 και 22 πόντους που σκόραραν οι Καστανιώτης και Στεργιάκης αντίστοιχα και με ομαδική δουλειά να κατακτήσουν τη νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Δύσκολα έβαλε ο ΒΑΟΛ του Ερμή στο Σχηματάρι, όμως οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό της αναμέτρηση κατάφεραν να ανατρέψουν το 24-22 του ημιχρόνου και εν τέλει να διατηρήσουν το εντός έδρας αήττητο. Το σύνολο του Οικονόμου για ακόμα ένα ματς έδειξε να δυσκολεύεται να φτάσει μέχρι το καλάθι, με αποτέλεσμα η ομάδα της Χίου να εκμεταλλευτεί τα κενά διαστήματα του γηπεδούχου και να τον κοιτάξει στα ίσια. Μάλιστα παρα το -5 (15-10) του πρώτου δεκάλεπτου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο 20ο λεπτό να πάρει τα ηνία στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ στο δεύτερο μισό της αναμέτρηση, κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να μην επιστρέψουν ξανά στον αντίπαλο τους να διεκδικήσει το ματς. Έτσι έφτασαν στο 52-46 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

«Απροσπέλαστα» συνεχίζουν τα Φανάρια στην Νάξο, καθώς ούτε το Πέρα κατάφερε να περάσει από το νησί το Κυκλάδων. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το σύνολο του Γκαναβία όμως κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμα και με 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βλέποντας τη διαφορά να ξεφεύγει γυρίσαν την άμυνα τους σε ζώνη, το Πέρα «κόλλησε» και έτσι οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν και κατέκτησαν το τρίτο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου με 74-65.

Μόνο για 10 λεπτά κόντραρε ο Αίαντας τα Χανιά στην Αυλίδα. Οι γηπεδούχοι που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Καλεμτζάκη δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε αυτή την αγωνιστική τη νίκη, με τον ΑΟΚΧ να παρουσιάζεται σοβαρός και να επικρατεί με 82-60.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Αργοναύτης Ραφήνας, καθώς κατέκτησε τη νίκη της ΧΒΑ με 70-65. Με «όπλο» του την καλή άμυνα αλλά και την αστοχία της ομάδας από τη Χαλκίδα, το σύνολο του Γιαννακόπουλου κατάφερε να πάρει τα… ηνία από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και παρα την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να τα διατηρήσει μέχρι και την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.