19.6 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (1ος-12η αγων.): Θρίαμβος για τον Ηλυσιακό στην Αχαγιά νίκη με ανατροπή ο Αρης Νίκαιας

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στην Αχαγιά, ο Ηλυσιακός κατέκτησε τη νίκη ομώνυμης ομάδας με 84-79 και σκαρφάλωσε στο πρώτο σκαλί του βάθρου του 1ου ομίλου.  Το παιχνίδι είχε απόλυτη ισορροπία για περισσότερο από 35 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι στο 36ο λεπτό ανέκτησαν διαφορά +7 πόντων (76-69), οι γηπεδούχοι παρα το γεγονός ότι έκλεισαν σε 76-73 από εκεί και έπειτα «κόλλησαν». Η Ηλυσιακός με τον Πατζούρη «έγραψε» το 78-73 μέσα από την ρακέτα στο 39ο λεπτό, ενώ ο Μπορδάνος με ½ βολές μείωσε σε 78-74. Ο Κοτσόπουλος δεν κατάφερε να ευστοχήσει από την γραμμή της φιλανθρωπίας (0/2) και έτσι οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μπορδάνου έφεραν τη διαφορά στον πόντο (78-77 στα 38’’). Ο Πλευρακης με ½ έκανε το 80-77, οι γηπεδούχοι με δυο βολές από τον Χριστοδουλόπουλο μείωσαν ξανά σε 80-79 (16’’), ακολούθησε νέο φάουλ για το σύνολο του Καυκή, το οποίο και αξιοποίησαν οι φιλοξενούμενοι στο έπακρον για το 82-79. Η Αχαγιά έχασε την επίθεση στα 16΄΄, ο Ηλυσιακός πήγε ξανά στην γραμμή της Φιλανθρωπίας και με 2/2 από τον Κελαϊδή έκανε το 84-79 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με ανατροπή πανηγύρισε και ο Άρης Νίκαιας, καθώς μέχρι και το 35 λεπτό κυνηγούσε στο σκορ τον ΚΑΟΚ, όμως η δυναμική παρουσία του Πρίτσου, καθώς όπως και το τρίποντο του Τζώρτζη έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Με τον Μοσχοβίτη να ξεπερνάει τον τραυματισμό του και να επιστρέφει στην ενεργό δράση, η ΑΕΝΚ πραγματοποίησε ένα ιδανικό παιχνίδι γι’ αυτήν και πήρε τη νίκη της Παναχαϊκής με 77-73. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τα ηνία του σκορ (18-17), όμως γρήγορα το σύνολο του Λιόνα έκανε την αντεπίθεση του και έκλεισε εκείνο με το προβάδισμα το ημίχρονο (41-39). Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε ρυθμούς ντέρμπι με την ΑΕΝΚ να επικρατεί στις λεπτομέρειες στα δυο τελευταία δεκάλεπτα και εν τέλει να πανηγυρίζει το «διπλό» που τις δίνει ελπίδες για την καθαρή σωτηρία της.

Την ένατη νίκη στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου νότου πανηγύρισε ο ΝΕΟΛ, που παρα το γεγονός ότι τα βρήκε… σκούρα απέναντι στο γεμάτο ελλείψει Κορωπί κατάφερε να πάρει τη νίκη με 77-71. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο +12 (30-18), όμως οι παίκτες του Δρακόπουλου μείωσαν την… ψαλίδα στους -6 μέχρι το ημίχρονο (47-41). Η μονοψήφια διαφορά παρέμεινε και στο δεύτερο μισό με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν για την ανατροπή αλλά εν τέλει τους γηπεδούχους να παραμένουν ψύχραιμοι και να κατακτούν τη νίκη με 77-71.

Την δεύτερη νίκη της σεζόν στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής κατέκτησε η Ακράτα, η όποια πανηγύρισε με 78-74 της Τρίπολης στο ντέρμπι «ουραγών» του 1ου ομίλου. Έτσι με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ανά χείρας το σύνολο του Ζιζήλα διατηρεί τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 47-41, 67-58, 77-71
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος-Χλιδάς): Αντωνάτος Γ. 6 (2), Ιωάννου 5 (1), Αντωνάτος Ηλ., Συνοδινός, Τρυφωνόπουλος 8, Ρεκουνιώτης 14, Πολίτης 23 (5), Θεοδωράκος 12 (2), Βανδώρος, Λαμπρόπουλος 7, Πορτελάνος 2, Μπέτι.
ΓΣ Κορωπίου (Δρακόπουλος-Κουκουζέλης): Ιωάννου 14 (1), Παπαϊωάννου, Αντωνόπουλος, Κατωπόδης 9 (1), Κεχρής 16 (2), Τετζεράκης 4, Γκιόκας 4, Νικόπουλος, Κλασίδης 12 (4), Κουτουφάς 8, Σταμάτης 4.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΑΕΝ. ΚΗΦΙΣΙΑ 73-77
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-39, 58-61, 73-77
Διαιτητές: Ασημακάκη-Ντάσης
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λιόνας): Μοσχοβάκης 13, Γατσούλης, Νικολάου 6, Τσουλέας 5, Παπανικολόπουλος 2, Λυμπερέας 2, Γκόβας 19 (3), Καραγιάννης 7, Μπαρδάκας 18.
ΑΕΝ. ΚΗΦΙΣΙΑ (Λαδικός): Δούβλης 3, Μοσχοβίτης 13 (3), Μακρυγιάννης 2, Οικονόμου 31, Μανούσος 12, Μιχαλάκης 12 (4), Φασιανός 2, Μαντζάκος, Γούνης, Πρέκας, Φραγκιαδάκης, Γιαννούτσος.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΚΑΟΚ 79-75
Τα δεκάλεπτα: 24-24, 17-24, 18-17, 20-10
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Καρανικόλα Ελ.
Άρης Νίκαιας (Καραμπελας): Σκάνδαλος 16 (1), Τζωρτζης 5 (1), Παπαγεωργίου, Καραβανάς, Θεοδωράκος 9 (1), Μπουρίτης, Πρίτσος 15, Κόλλιας 22, Χατζόγλου 8 (2), Λαζαρίδης 4 (1), Αλτσαντζής, Βλάμης.
ΚΑΟΚ (Ρουμελιώτης-Διαμαντίδης): Μπουτρης 2, Μακρής, Δανίκας 4, Αναγνωστάκης 14 (1), Κοης 12 (1), Τζαϊδας 2, Αυγενικός 5 (1), Λακοβ, Αδαμόπουλος, Κωσταντίνου 15 (4).

ΑΧΑΓΙΑ '82-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 79-84
Διαιτητές: Μαντήλας-Ντάνος
Τα δεκαλεπτα: 20-20, 42-42, 62-63, 79-84
ΑΧΑΓΙΑ '82 (Μπαζίνας): Τασσόπουλος 17 (1), Μπουρδάνος 26 (4), Σερέτης, Κωνσταντινόπουλος 5 (1), Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 18 (2), Τάρναρης, Χριστοδουλόπουλος 2, Λυμπέρης 8.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Καυκής): Γραμματίκας 10 (2), Κελαϊδής 28 (5), Κωτσόπουλος 4 (1), Πλευράκης 5 (1), Οουντίντζο 4, Πατσαντζόπουλος, Ταταράκης 2, Μπάζιος 8, Ετζιάκα 14, Παντζούρης 9 (1).

ΕΡΜΙΟΝΗ-ΓΛΑΥΚΟΣ 69-76
Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Παπαδόπουλος Χρ.
Τα δεκαλεπτα: 15-15, 38-39, 57-60, 69-76
Ερμιονιδα (Καλαιτζάκης): Σαρικάς 8, Π. Ευστρατίου, Προσίλης, Αγγελής 19 (2), Θωμάς 2, Χάσα 18, Γκολέμης 6, Παν. Ευστρατίου 12, Γορύζης 4, Πουλής.
Γλαυκος (Δεράος): Αναστασόπουλος 10 (2), Βουρνάς 25 (5), Τριπολίδης, Θανόπουλος 26 (4), Παπαβασιλόπουλος 3, Λαμπρόπουλος 4, Χατζηκάλφας, Γαλάνης 2, Δημάκος 4, Κουκουλομμάτης 2.

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ 74-78
Τα δεκάλεπτα: 17-13, 36-35, 54-57, 74-78
Διαιτητές: Γρίβα, Νικολοπούλου
Τρίπολη (Αλικάκος): Χατζόπουλος 6, Καλούλι 11 (3), Παππάς, Νταγιάντης 2, Μικρός 3, Μπαλής 19, Σινανάι 6, Σπυράκος 2, Μπουρής 15 (3), Καρλής 2, Αγγουράς 6(1).
Ακράτα (Ζίζηλας): Βασιλάτος, Μουρατίδης 34 (5), Κατωπόδης 10, Πολυδέρας 3, Κόστα 2, Γιαννούλης 13, Δορλής 4, Γιοβάς 3 (1), Κυρίτσης 8.