22.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Γ’ Εθνική (βορράς-εξ αναβολής): Μέρα… Αναγέννησης

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής απέναντι στον Αμπελώνα. Σε ένα δυνατό παιχνίδι, το σύνολο του Βασίλη Κρομμύδα  αν και βρέθηκε να κυνηγάει με 43-40 στο ημίχρονο τους γηπεδούχους, έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε τους δυο βαθμούς μέσα στο κλειστό του Αμπελώνα.

Θριαμβευτικά ξεκίνησε την πορεία της στον 4ο όμιλο της κατηγορίας η Αναγέννηση Λαμίας, η οποία επικράτησε στον Βόλου του Ολυμπιακού με 58-55. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι κρατούσαν το τελευταίο τους χαρτί για τη λήξη της αναμέτρησης. Έτσι ο Ολυμπιακός Βόλου βγήκε μπροστά με 55-54, όμως ο Σκαρμούτσος άμεσα απάντησε για το 55-56. Οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση, έκαναν φάουλ στον Φετοκάκη και εκείνος με  2/2 βολές στα 5” πριν από το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 55-58. Στα δευτερόλεπτα που επέμειναν ο Ολυμπιακός δεν πρόλαβε να επιτεθεί και έτσι η νίκη πήγε στα χέρια των φιλοξενούμενων στο +3 (58-55).

Με τον Σπύρος Πάνου (23) να είναι «ασταμάτητος», το Καναλάκι μπήκε με το… δεξί στις εθνικές κατηγορίες. Το σύνολο του Λευτέρη Τζομάκα πήρε το θετικό αποτέλεσμα του  Σπάρτακου με 59-48 στο εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με   10-0, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με 19-8 επι των Πρεβεζιάνων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα στο +17 (31-14) με τον Σπαρτακο να δείχνει να αδυνατεί να ακολουθήσει. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-18. Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ο Σπάρτακος κατάφερε να μειώσει την απόσταση, όχι όμως να κάνει το κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κλείσει στο 59-48 με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια ιστορική νίκη και την ομάδα από την Πρέβεζα να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα του 4ου ομίλου.