21.3 C

Γλύτωσε την αυτοκτονία η Μπασκονια

Η Μπασκόνια έφτασε πολύ κοντά στην αυτοκτονία την οποία γλύτωσε τελικά στο φινάλε επικρατώντας 85-82 τη Μπαρτσελόνα με ηγέτη τον Σενγκέλια (24π.).

Οι Βάσκοι είχαν ρίξει στο καναβάτσο τους Καταλανούς και έφτασαν να προηγούνται με 70-45  μόλις δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά 48'' πριν το τέλος του αγώνα η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Ναβάρο πέρασε μπροστά με 82-81 και επιμέρους σκορ σε εντεκάμιση λεπτά 37-11   !

Ομως δεν άντεξε ως το τέλος, καθώς η Μπασκόνια "ξύπνησε" στην κρίσιμη στιγμή και "καθάρισε" τη νίκη με βολές των Σενγκέλια και Χουέρτας.

Ο Ναβάρο με τρία τρίποντα στην τελευταία περίοδο φάνηκε να φέρνει τα πάνω κάτω, αλλά στο τέλος δεν βρήκε στόχο σε μια βιαστική και δύσκολη επιλογή για να στείλει το ματς στην παράταση.Αυτή  ήταν  η 5η συνεχόμενη ήττα των Καταλανών και η 10η σε 14 αγωνιστικές έχοντας πάντως νικήσει και μάλιστα με μεγάλη διαφορά τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό που βρίσκονται στην πρώτη τετράδα !

Ο Σενγκέλια που έκανε και ατομικό ρεκόρ πόντων με 24, έδωσε από την αρχή το έναυσμα και με 3/3 τρίποντα έφερε το πρώτο σημαντικό προβάδισμα για τη Μπασκόνια (18-11 στο 4') η οποία έχοντας το εκπληκτικό 8/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος προηγήθηκε με 52-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ονειρικά για τους γηπεδούχους και εφιαλτικά για τη Μπαρτσελόνα με αποτέλεσμα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ  να χτίσει διαφορά 25 πόντων (70-45 στο 27'29" με καλάθι του Μπομπουα)  !

Κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα αφυπνίστηκε με "ξυπνητήρι" τον Ναβάρο και κόντεψε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς (ανάλογη με αυτή που η ίδια βίωσε στο πετσί της στο Μπάμπεργκ) αλλά ο Σενγκέλια δεν θα άφηνε να του χαλάσουν τη βραδιά του.

Ανθρωπος του αγώνα:  Ο Σενγκέλια ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε τους 20 από τους 24 πόντους του ενώ ήταν και ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές στο φινάλε. Συνολικά είχε:  24 πόντους (2/2 βολές, 5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 κοψίματα σε 29'28''.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Τα 8/12 τρίποντα του ημιχρόνου ήταν αυτά που έδωσαν των ώθηση στη Μπασκόνια για να πάρει από την αρχή διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 52-35, 74-57, 85-82.