25.2 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Γλίτωσε στο φινάλε η Μπαρτσελόνα (vids, pics)

Ντέρμπι έγινε στη Βαρκελώνη ανάμεσα στους "μπλαουγκράνα" και την Σαν Πάμπλο Μπούργος με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη στο φινάλε με 89-86 με καθοριστικό τον Νικ Καλάθη και πολλά νεύρα από τους φιλοξενούμενους για ένα σφύριγμα με 2'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με το "καλημέρα" την Μπαρτσελόνα φτάνοντας στο 9-16 (7'), κυριαρχώντας στο πρώτο δεκάλεπτο και συνέχισε διατηρώντας το προβάδισμα (24-28 στο 13', 31-35 στο 15'). Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες του να προσπερνούν στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου (45-44) με τους Αμπρίνες και Οριόλα σε πρώτο πλάνο.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο +7 (66-59, 27') δείχνοντας πως βρίσκει ρυθμό. Όχι για πολύ όμως. Η Σαν Πάμπλο ήταν και πάλι εκεί για να ισοφαρίσει με τον Χόρτον (78-78, 34'40'').

Στην άμυνα άφησε τον Καλάθη να σουτάρει από απόσταση και το πλήρωσε βλέποντάς τον να ευστοχεί για το 81-78. Ο Μίροτιτς οδήγησε στο +5 (86-81,38'45''), αλλά με 18'' στο ρολόι το παιχνίδι βρισκόταν και πάλι στο Χ με τους Μπενίτε και Ρένφρο (86-86). Ο Χάνγκα κέρδισε το φάουλ και στα 5''για τη λήξη διαμόρφωσε το 87-86.

Με 2'' για το τέλος της αναμέτρησης ο Ριβέρο χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, κάτι που έφερε το ξέσπασμα του Ζοάν Πενιαρόγια. Ο προπονητής της Σαν Πάμπλο Μπούργος δέχθηκε τεχνική ποινή.

Ο Αμπρίνες πήγε στη γραμμή για το 89-86 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αμπρίνες (22), Μίροτιτς (22) και Οριόλα (20) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Ο Νικ Καλάθης είχε επτά πόντους, δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 23'48''. Μπενίτε (18) και Χόρτον (17) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Σαν Πάμπλο Μπούργος.

Δεκάλεπτα: 18-23, 45-46, 71-66,