23.9 C

“Γκάζωσε” στο τέλος η Τενερίφη (pics+vids)

Με πρωταγωνιστές τους Πονίτκα και Ριτσότι, η Τενερίφη επιβλήθηκε της Μπιλμπάο 83-68 για την πέμπτη αγωνιστική της ACB.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Βάσκους που άντεξαν για τριάντα λεπτά. Το επιμέρους 32-20 των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο σφράγισε την τέταρτη νίκη της Τενερίφης σε πέντε αγώνες.

Για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς, ο Πονίτκα είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ 14 πόντους και 2 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ριτσότι. Για την Μπιλμπάο, Μουμπρού και Ταμπού είχαν από 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-31, 51-48, 83-68

Φάσεις από το παιχνίδι:

Εύκολο βράδυ για την Ομπραντόιρο που διέλυσε 64-69 την Σαν Πάμπλο Μπούργος, που παραμένει χωρίς νίκη στην ACB.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και με το 26-9 της πρώτης περιόδου έδειξαν τις ορέξεις τους. Ο Πούστοβι είχε 20 πόντους, με τον Ράντοβιτς να σημειώνει 16 και να κατεβάζει 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-6, 52-30, 72-48, 94-69