20.9 C

Γκάζωσε και χάθηκε η ΤΣΣΚΑ με Μπουντούτσνοστ

Η ΤΣΣΚΑ χριεάστηκε 25 λεπτά για να βρει τρόπο να ξεφύγει από την παθιασμένη Μπουντούτσνοστ, αλλά τελικά το έκανε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και με το άνετο 99-69 έφτασε τις 16 νίκες σε 21 αγώνες

Η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, αλλά δεν είχε τρόπο να ξεφύγει στο σκορ. Εκλεισε το δεκάλεπτο με 28-20 και το ημίχρονο με 52-47, κυριαρχούσε στα ριμπάουντ με 18-8 στο πρώτο εικοσάλεπτο, οι ασίστ ήταν 13-6, αλλά οι Μαυροβούνιοι δεν... ξεκολλούσαν από κοντά, αφού με Κόουλ και Ερλ Κλαρκ κυρίως είχαν μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

O χαρακτήρας ντέρμπι συντηρήθηκε μέχρι το 25', αλλά η υπεροχή των Ρώσων σε όλους τους τομείς, σε λύσεις και ποιότητα άρχισε στσδιακά να φαίνεται με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό. Από το 55-52 στο 21'30'', το σκορ πήγε στο 71-55 στο 27'30'' και η πλάστιγγα είχε γείρει  οριστικά, οι Μαυροβούνιοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις και η διαφορά μεγάλωσε.

ΡΕΣΙΤΑΛ: Ο Νάντο Ντε Κολό έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ότι είχε μεγάλη όρεξη σήμερα και ο τελικός του απολογισμός ήταν εντυπωσιακός. Με 26πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 38 στο σύστημα αξιολόγησης, πρόσφερε ένα πραγματικό μπασκετικό ρεσιτάλ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ, 40-24 και έφτανε εύκολα σε δημιουργία άνετου σκοραρίσματος, με απολογισμό 25 ασίστ έναντι 10 των Μαυροβούνιων.