22.3 C
Athens
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (4ος – 11η Αγ.) : «Αγριεμένοι» Μαχητές έκαναν άνω κάτω την κορυφή

Πολλές συγκινήσεις προσφέρει ο τέταρτος όμιλος της Β' Εθνικής, με την μια ομάδα να προσφέρει τον δρόμο προς την κορυφή στην άλλη.

Αυτή τη φορά οι Μαχητές Πευκών ήταν αυτοί που «άλωσαν» τον Εύοσμο, χαρίζοντας τη νίκη, και με ανατροπή στην ομάδα του απέναντι στον Αία με 82-78, αποτέλεσμα που εκμεταλλευτηκαν Μακεδονικός και Ερμής Λαγκαδά που συνέχισαν με νίκες και έπιασαν τον Αία στην κορυφή.

Ο Μακεδονικός πέρασε από τις Σέρρες κερδίζοντας τον Πανσερραϊκό με 73-65, ενώ ο Ερμής επικράτησε στο Λαγκαδά της ΧΑΝΘ με 63-48. Σημαντικές νίκες πήραν τόσο ο Λεύκιππος που νίκησε άνετα στη Ξάνθη τη ΜΕΝΤ (95-80), όσο και ο ΚΣ Γέφυρας αλλά και η Ευκαρπία η οποία κέρδισε τον Πολύγυρο στην έδρα της στην παράταση.

Β’ Εθνική
4ος όμιλος
11η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Λεύκιππος Ξάνθης-ΜΕΝΤ 95-80
ΚΣ Γέφυρας-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 78-70
Πανσερραϊκός-Μακεδονικός 65-73
ΠΣ Ευκαρπίας-ΑΟ Πολυγύρου 69-63 (57-57 κ.αγ.)
Αίας Ευόσμου-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 78-82
Ερμής Λαγκαδά-ΧΑΝΘ 63-48
Ρεπό: ΚΑΟ Χαλκιδικής, ΓΑΣ Κομοτηνή  

Τα φύλλα αγώνα :

Λεύκιππος Ξάνθης-ΜΕΝΤ 95-80
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 23-12, 51-32, 79-52, 95-80
Λεύκιππος Ξάνθης (Πέρκος): Παλλάκης 13(3), Περρής 8(2), Μαυρογιάννης 22(3), Παϊτάρης, Μανάκας 15(2), Παπαδήμας 3(1), Βοϊβατόπουλος 12(1), Χρήστου 22(5)
ΜΕΝΤ (Τζιβάνης-Γιοβάννης): Κάσουρας 1, Κατσαμούρης 9(1), Μιχαηλίδης 25, Τριανταφύλλου, Πασχαλίδης 2, Στόλης 8, Τοπουζίδης 15(2), Ντεμιρσά, Ψευτογκάς 14(4), Ζωγράφος 3

Ερμής Λαγκαδά-ΧΑΝΘ 63-48
Διαιτητές: Θεοδώρου-Τζιοπάνος Γ.-Ηλιόπουλος
Δεκάλεπτα: 24-12, 30-29, 47-39, 63-48
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 9(1), Μητρόπουλος 4, Πλιούκας 10(2), Χρυσόπουλος 10(1), Πεχλιβανίδης 3(1), Γκέλιος 9(1), Καμαριώτης 10, Ταουσάνης, Λογοθέτης 6, Μπακάλης 2
ΧΑΝΘ (Κεραμέας): Μαργαριτόπουλος, Απαζίδης 7(1), Κυλαντωνίδης 5(1), Ζιάκκας 4, Συμεωνίδης 2, Δημητρίου 2, Αλτίνης 8(1), Ιωαννίδης 9, Τσιριλάκης 11, Ιωάννου

Αίας Ευόσμου-Μαχητές Πειραματικού Πευκών 78-81
Διαιτητές: Μπακάλης-Σαρακενίδης-Καντερές
Δεκάλεπτα: 29-23, 47-34, 63-53, 78-81
Αίας Ευόσμου (Κωστόπουλος): Μπαλτζόπουλος 4, Αναστασόπουλος, Γαλανίδης 3(1), Μάρουσιτς 22(5), Κάτζος 7(1), Καλαμπάκας 17(3), Κοτσάνος 25
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζουλης): Γεωργίου 14(4), Παπασάβογλου Αν 13(1), Πετράκης 32(5), Νώτης 12, Κουτσοκώστας 1, Παπασάβογλου Αρ., Ντίτσιος, Βαϊντερλής, Κόκκινος, Κόνσουλας 4, Μπάδης 6(2)

Γέφυρα-Αρετσού Καλαμαριάς 78-70
Διαιτητές: Λόρτος-Τσαρδούλιας-Κολοκυθάς
Δεκάλεπτα: 18-23, 41-39, 63-49, 78-70
Γέφυρα (Καραπιπερίδης): Κελεσίδης 2, Μπρόζος 15(1),Μπάρμπας,Σαββίδης 11(2),Παπαδόπουλος 7(1), Ευσταθιάδης, Χατζηκυριακίδης 20(3),Στράτος, Μπένας 15(1), Καλαϊτζίδης 6(1), Καλογιαννίδης 2
Α.Ο Αρετσού (Πετρόπουλος): Φλιώνης, Βαρίτης 10(2), Βούκα, Παπαδόπουλος 18(4), Καπώνης 2, Φουρκιώτης,Κυφωνίδης 11, Παπανικολάου, Βάνης 13(1), Σαμαράς, Ντίαθ 14, Μαυρίδης

Πανσερραϊκός-Μακεδονικός 65-73
Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Εκίζογλου-Λαδάς
Δεκάλεπτα:  13-23, 33-36, 46-56, 65-73
Μακεδονικός (Χατζούλης): Ρόμπουτης 5(1), Γκύζης 18(4), Αζίζης 9(2), Φωτιάδης, Κομμάτας, Φλιάτης Ι. 5(1), Φλιάτης Γ. 8(1), Γεωργάκης 10, Αμπαράς 18(3)
Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 15(2), Ντίνος 8(1), Δατσιάδης 5(1), Γεωργιανός 5(1), Δημητρακάς 9, Κεραμάρης 2, Γκούτζιας 6, Ασημάκης 12(1), Μπίλιος

Ευκαρπία-Πολύγυρος 69-63
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 17-11, 31-26, 48-46, 57-57 (κ.α.), 69-63
Ευκαρπία (Νίκου): Βογιατζής, Τουλούπης 14(1), Φόρογλου 3(1), Μελαδιανός, Βρεττάς 15, Χολέβας 12(1), Πλεξίδας 10(2), Γκαβέζος 1, Βουρτζούμης, Κρίτσικας 2, Βάσκος 8(1), Χαρτόπουλος 4
Πολύγυρος (Τσούρμας): Λεπτοκαρίδης 14(1), Πιπιλιάρης 12(1), Χαλάτσης 7, Βαφειάδης 3(1), Κουτουξίδης 18(2), Καρασίμος, Μπόδογλου 6, Καντάρκος

Η Βαθμολογία (σε 11 αγώνες) :

1.Αίας Εύσομου* (8-2) 18
2.Μακεδονικός* (8-2) 18
3.Ερμής Λαγκαδά* (8-2) 18
4.ΚΣ Γέφυρας* (7-3) 17
5.Μαχητές Πευκών* (7-2) 16
6.Λεύκιππος Ξάνθης* (6-4) 16
7.ΠΣ Ευκαρπίας* (6-3) 15
8.ΧΑΝΘ* (5-4) 14
9.Πολύγυρος* (3-7) 13
10.Πανσερραϊκός* (3-7) 13
11.Κομοτηνή* (2-8) 12
12.Αρετσού Καλαμαριάς* (2-7) 11
13.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (1-8) 10
14.ΜΕΝΤ* (1-8) 10

*Έχουν κάνει το ρεπό του

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 22/12)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-ΚΣ Γέφυρας
ΧΑΝΘ-ΓΑΣ Κομοτηνή
Μακεδονικός-ΠΣ Ευκαρπίας
ΑΟ Πολυγύρου-ΚΑΟ Χαλκιδικής
ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς-Πανσερραϊκός
ΜΕΝΤ-Αίας Ευόσμου
Ρεπό: Λεύκιππος Ξάνθης, Ερμής Λαγκαδά



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ