24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Βαλένθια εξπρές!

Με ρεσιτάλ επιθετικού παιχνιδιού και τον Ντούμπλιεβιτς να εκτελεί έξω από τη γραμμή του τριπόντου η Βαλένθια επικράτησε κατά κράτος της Μπασκόνια στον ισπανικό "εμφύλιο" (105-77) και με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της έπιασε την αντίπαλό της στη βαθμολογία και οι δύο μαζί βρίσκονται μία νίκη πίσω από την πρώτη οκτάδα.

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τον Ντούμπλιεβιτς να ξεκινά "ζεστός" προηγήθηκε με 8-2. Γρήγορα, ωστόσο, η Μπασκόνια αντέδρασε. Ο Σενγκέλια κέρδιζε όλες τις μάχες μέσα στη ρακέτα, η άμυνα ήταν καλή και οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 17-4 πέρασε μπροστά με 19-12 στο 9'. Όμως η Βαλένθια απάντησε με ένα νέο σερί. Με αφετηρία πέντε συνεχόμενους πόντους του Λόιντ έτρεξε το δικό της 13-0 μεταξύ 9' και 12' και προηγήθηκε με 25-19.

Από εκεί και μετά η Βαλένθια διατήρησε αυτό το προβάδισμα, καθώς η Μπασκόνια συγκράτησε μεν την ορμή των γηπεδούχων, δεν μπόρεσε όμως να περάσει ξανά μπροστά ως το τέλος του ημιχρόνου. Η Βαλένθια με τον Ντούμπλιεβιτς να αποτελεί σταθερά τη βασική επιθετική επιλογή της κράτησε το προβάδισμα των 5-6 πόντων σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και στο τέλος μάλιστα με ένα ξέσπασμα, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αμπάλδε προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (46-36).

Αυτό το προβάδισμα έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού τη Βαλένθια, η οποία συνέχισε να παίζει καλή άμυνα στην τρίτη περίοδο και με τον Βαν Ρόσομ να δίνει σημαντικό χέρι βοήθειας στην επίθεση στον Ντούμπλιεβιτς προηγήθηκε στο 26' με 63-44. Σε εκείνο το σημείο η Μπασκόνια άρχισε να βγάζει αντίδραση βελτιώνοντας την άμυνά της και με τον Σιλντς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στην επίθεση μάζεψε τη διαφορά στους 10 πόντους (65-55) στο 29'.

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 69-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια έλεγξε το παιχνίδι βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από παίκτες όπως ο Αμπάλδε, ο Λόιντ και ο Τόμπι, που πλαισίωναν επαρκώς τον Ντούμπλιεβιτς. Από την άλλη ο Σιλντς έμοιαζε απελπιστικά μόνος στην Μπασκόνια, καθώς ο Σενγκέλια είχε σιγήσει και δεν έβγαινε άλλος παίκτης μπροστά, ενώ και η άμυνα είχε πολλά προβλήματα. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους στο 38' (94-73) και η Βαλένθια έφτασε εν τέλει σε μια άνετη νίκη.

Ο ΜΠΟΜΠΕΡ: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είναι ένας σέντερ με εξαιρετικό περιφερειακό σουτ κι αυτό το κατάλαβε καλά η Μπασκόνια, την οποία "εκτέλεσε" έξω από τα 6.75. Ο Μαυροβούνιος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 5/8 τρίποντα και ήταν ο στυλοβάτης της άνετης νίκης της Βαλένθια.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπασκόνια κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (37 έναντι 26), όμως έκανε 16 λάθη έναντι μόλις 6 της Βαλένθια, η οποία είχε και 17/37 τρίποντα.