26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Β΄Εθνική (Βορράς – 1η Αγ.): Η εμπειρία νίκησε τον ενθουσιασμό

Οι Ίκαροι Σερρών ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα, κερδίζοντας στην Θεσσαλονίκη τη νεοφώτιστη ΧΑΝΘ με 74-68, σε ένα παιχνίδι που η εμπειρία νίκησε τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν μόλις μια εβδομάδα πριν έμαθε ότι θα αγωνιστεί στην Β' Εθνική.

Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι στο «Μίμης Τσικίνας» και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-21, έχοντας τον Κακιούζη να κυριαρχεί στις ρακέτες. Με τον Πέτροβιτς να ανεβάζει την απόδοση του και με τον Χονδρόπουλο να σκοράρει από το τρίποντο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-24 στο 15', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-34. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο, και με τους Δαλαγκόζη, Θολιώτη και Γεωργιανο να μπαίνουν στην εξίσωση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +9 (58-67), με τους παίκτες του  Κώστα Σίσκου να αντέχουν όταν η ΧΑΝΘ μείωσε ως και στο -2 (65-67) και να παίρνουν τη νίκη.

ΧΑΝΘ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 68-74
Δεκάλεπτα: 13-21, 36-34, 53-51, 68-74
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκίζογλου
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης-Τζιόμαλος): Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 9(3), Παπαδόπουλος 9(1), Μπαλάσκας 5(1), Ζαφειρούδης, Γεωργάκης 10(1), Στεργίου-Πέτροβιτς 20(3), Δεληγιώργης 11, Βλαγκόγιας 1.
Ικαροι Σερρών (Σίσκος): Κατος 2, Δούδας, Σιδερίδης, Γεωργιανός 12(2), Δαλαγκόζης 8(2), Φώτογλου 3(1), Πάπι 9, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 3(1), Κακιούζης 24.