19.9 C
Κυριακή, 27 Οκτωβρίου, 2024

Ασταμάτητος Γιάννης! (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι αποφασισμένος φέτος να φτάσει ψηλά. Πολύ ψηλά. Και το έδειξε πάλι στη Βοστόνη όπου ήταν κυρίαρχος, οδηγώντας τους Μπακς σε μία ακόμα νίκη με 113-101, με την οποία βρίσκονται πλέον αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής. Οι Μπακς, αν και έχασαν το πρώτο παιχνίδι της σειράς στο Μιλγουόκι, προηγούνται πια με 3-1 και θέλουν μία ακόμα νίκη για να περάσουν στους τελικούς για πρώτη φορά μετά το 2001..

Ο Γιάννης ήταν συγκλονιστικός ξανά. Τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους και 16 ριμπάουντ κάνοντας σκόνη οποιοδήποτε αμυντικό πλάνο των Σέλτικς. Πήρε όμως μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο της ομάδας, η απόδοση του οποίου ήταν το κλειδί της νίκης. Ο Γιάννης φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και ο κόουτς Μπουντενχόλτζερ τον απέσυρε για να τον προφυλάξει. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν ισόπαλο, αλλά στη συνέχεια οι αναπληρωματικοί με πρωταγωνιστές τους Τζορτζ Χιλ (15π.) και Πατ Κονότον (9π. 10ρ.) έκαναν αυτό που έπρεπε για να δώσουν μια καλή διαφορά στους Μπακς. Κι όταν στην τελευταία περίοδο επέστρεψε ο Γιάννης, τελείωσε τη δουλειά με τρόπο εμφατικό, σημειώνοντας 17 πόντους και 7 ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο.

Από τους Σέλτικς ο Κάιρι Ίρβινγκ σκόραρε 23 ποντους και είχε 10 ασίστ αλλά ήταν πολύ άστοχος (7/22 σουτ και 1/7 τρίποντα). Ίσως μάλιστα αυτό να ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του με τους Σέλτικς, αφού το καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό να φύγει. Ο Αλ Χόρφορντ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους.